Home / Bałkany / Albania / Albania: Ceny złota idą w górę

Albania: Ceny złota idą w górę

Cena złota w Albanii ciągle rośnie, co z jednej strony stanowi odzwierciedlenie tendencji na rynkach międzynarodowych, a z drugiej – świadczy o niepewności związanej z pogłębiającymi się trudnościami gospodarczymi. W takich warunkach to właśnie inwestycja w złoto wydaje się być jedynym bezpiecznym rozwiązaniem.

Za cenny kruszec więcej zapłaci się w banku niż u jubilera, jednak tylko ten pierwszy zapewnia odpowiednią czystość i jakość metalu.

– Banki handlują […] złotem 24-karatowym, jubilerzy natomiast sprzedają kruszec do 18 karatów, a różnica ta powoduje, że warto skłonić się ku złotu inwestycyjnemu – tłumaczy specjalista First Investment Bank, Lutjana Konomi. – W momencie zakupu złota u złotnika otrzymujemy towar używany, podczas gdy produkt otrzymany od banku staje się inwestycją, która wraz z upływem czasu, zwróci się.

Obecnie w First Investment Bank za gram złota trzeba zapłacić ok. EUR 60, a dostępne są różne formy: sztabki 1-, 5-, 10-gramowe, a nawet kilogramowe, czy też inne produkty, jak medaliony, mówi Konomi. Złoto sprzedawane przez albańskie banki pochodzi głównie ze Szwajcarii oraz Nowej Zelandii.

Również jubilerzy podnieśli ceny swoich produktów: gram 14-karatowego złota w biżuterii kosztuje obecnie ALL 4500-5500 (EUR 32-39), natomiast 18-karatowe łączy się z wydatkiem ALL 6500-7000 (EUR 46,5-50). Biżuteria do Albanii sprowadzana jest głównie z Włoch i Turcji.

Wzrost cen złota jest odbiciem długotrwałego trendu na giełdach światowych. Obecnie uncja (ok. 28,35g) złota kosztuje ok. USD 1690, czyli cena 1g wynosi ok. USD 60. Zwiększony popyt to również dowód na rosnącą niepewność i obawę o inwestycje w instrumenty, do których zaufanie zostało zachwiane, jak choćby akcje czy obligacje skarbowe.

– W czasach kryzysów finansowych następuje wzrost się popytu na złoto – tłumaczy Konomi. – Często zaleca się, żeby od 2-5% wartości majątku ulokowane było w złocie.

Część albańskich biznesmenów miała już ulokować swój kapitał w złocie, które uważane jest za najbezpieczniejszą inwestycję na czas kryzysu.

 

Źródło: albanianscreen.tv

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE