Home / Bałkany / Albania / Albania: CEZ remontuje sieć przesyłową – część kraju bez prądu

Albania: CEZ remontuje sieć przesyłową – część kraju bez prądu

Z powodu pilnej konieczności remontu fragmentów niewydolnej infrastruktury przesyłowej wywołanej niskimi temperaturami i zwiększonym zużyciem prądu, w różnych częściach kraju, w tym na przedmieściach Tirany, będą miały miejsce przerwy w dostawie prądu w bieżącym tygodniu, poinformował dystrybutor energii elektrycznej CEZ Shpërndarje.

Obecne linie nie są w stanie utrzymać istniejącego przeciążenia, co prowadzi do ich licznych awarii.

Weekendowe przerwy w Tiranie spowodowane były instalowaniem nowego transformatora energetycznego, co – jak tłumaczy spółka – znacznie poprawi jakość usług dostawy prądu. Z drugiej strony jednak nie zostało sprecyzowane, czy chodzi o zaplanowaną wcześniej modernizację, czy działanie antykryzysowe.

Inne działania skutkujące w okresowych przerwach będą trwały do 9 lutego.

Niedostatek energii elektrycznej sprawia, że przetrwanie mroźnej zimy staje się jeszcze trudniejsze, zwłaszcza teraz, gdy gaz i drewno – jako alternatywne sposoby ogrzewania, stają się dużo droższe.

CEZ przyznaje, że ma problemy związane z jakością infrastruktury sieciowej. Duże inwestycje wydają się w tej kwestii niezbędne lecz rozwiązanie problemów może nie nadjeść w najbliższym czasie.

 

Tekst: Top Channel, tłum. i red. Maciej Suchorabski

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE