Home / Bałkany / Albania / Albania: Chorwacki Konstruktor-Split o krok od koncesji na budowę autostrady

Albania: Chorwacki Konstruktor-Split o krok od koncesji na budowę autostrady

Chorwacka firma Konstruktor-Split najprawdopodobniej wygra przetarg na budowę, utrzymanie i eksploatację 70 km autostrady Thumanë-Tirana-Rrogozhinë, informuje Gazeta Shqip. To już trzecia decyzja w sprawie wykonawcy tej części tzw. korytarza centralnego.

Na mocy decyzji ministra prac publicznych, transportu i telekomunikacji Sokola Olldashiego z dnia 16 października 2012 r. chorwacka spółka – jedyny oferent w przetargu – otrzymała bonus 9,1 punktów do ogólnej oceny projektu, co zwiększa szanse kego realizacji.

W ramach koncesji Konstruktor-Split miałby zaprojektować, wybudować oraz utrzymywać trasę, a także pobierać opłaty za przejazd, a następnie przekazać drogę Skarbowi Państwa.

Plany budowy korytarza centralnego sięgają prawie 10 lat wstecz. W lipcu 2003 r. rząd Fatosa Nano rozpoczął procedury, aby udzielić koncesję firmie Riviera J.V.Ltd & Sh.a. DNS S.A., ale uchylił się od decyzji kilka miesięcy później. W grudniu 2004 r. Nano zdecydował o przyznaniu koncesji austriackiej firmie STRABAG, jednak to również nie doszło do skutku.

W kwietniu 2008 r. rząd Saliego Berishy rozpoczął rozmowy z chorwackim Konstruktor-Split, i wydaje się, że po czterech latach sprawa zbliża się do finału.

 

Źródło: gazeta-shqip.com

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE