Home / Bałkany / Albania / Albania: Coraz gorsze kredyty. 22,7% we wrześniu

Albania: Coraz gorsze kredyty. 22,7% we wrześniu

Odsetek nieobsługiwanych kredytów wzrósł we wrześniu o 1,6 pproc. w porównaniu do czerwca br., i o 4,7 pproc. w porównaniu do września 2011 r., i wyniósł 22,7%, wynika z danych Związku Banków Albanii (Shoqata Shqiptare e Bankave). Łącznie portfel tzw. złych kredytów ma wartość USD 1,26 mld, czyli prawie 10% albańskiego PKB, alarmuje serwis informacyjny Shekulli.

Jedną z przyczyn wzrostu odsetka złych kredytów są problemy budżetowe Albanii i znaczne zaległości w regulowaniu zobowiązań wobec prywatnych firm wykonujących zlecenia państwa, zwłaszcza tych w branży budowalnej.

Kilka dni temu Bank Światowy (Banka Botërore) stwierdził, że wartość tego zadłużenia może wynosić od 1,5 do 2% PKB, ale nie zostało to oficjalnie potwierdzone ani przez rząd, ani przez Bank Albanii, który jest głównym odpowiedzialnym za stabilność finansową kraju. Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Mank Światowy utrzymują tymczasem, że ukryte zadłużenie budżetu przekłada się na spadek jakości portfela kredytów banków komercyjnych.

Źródło: shekulli.com.al, aab.al

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE