Home / Bałkany / Albania / Albania: Czas na realizację reform do 24 maja – komisarz Füle

Albania: Czas na realizację reform do 24 maja – komisarz Füle

Albańskie partie polityczne mają czas do 24 maja na realizację uzgodnionego w listopadzie 2011 r. pakietu reform, poinformował komisarz ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Stefan Füle podczas IV posiedzenia Rady Stabilizacji i Stowarzyszenia UE – Albania.
– Wzywam wszystkie strony polityczne do realizacji przedstawionego pakietu reform. Czas na sprostanie postawionym wymaganiom upłynie 24 maja – oświadczył Füle.
Unijny komisarz docenił dotychczasowe postępy, apelując jednocześnie o jak najszybsze dokończenie przyjmowania przez parlament pakietu reform, wymagającego większości kwalifikowanej, czyli w praktyce – współpracy opozycyjnej Partii Socjalistycznej.
– Daje się zauważyć, że dokonano zasadniczych zmian w ostatnim czasie. Strony w dalszym ciągu powinny koncentrować się na rozwiązywaniu problemowych  sytuacji – ocenił Füle.
Porozumienie między rządzącą Partią Demokratyczną i opozycyjnymi socjalistami z 14 listopada 2011 r. zakończyło wielomiesięczny pat polityczny trwający, z przerwami, od wyborów parlamentarnych z czerwca 2009 r. Umowa przewidywała przyjęcie pakietu ustaw niezbędnych do spełnienia 12 kryteriów sformułowanych przez Komisję Europejską  w opinii z 2010 r., które wymagają kwalifikowanej większości poselskich głosów. Część pakietu, m.in. zmiany w Kodeksie Drogowym, przegłosowano, nadal jednak nie zrealizowano najważniejszej chyba reformy systemu wyborczego.
Tematem IV posiedzenia Rady Stabilizacji i Stowarzyszenia UE – Albania był stopień zaawansowania spełnienia wymagań KE. W skład albańskiej delegacji pod przewodnictwem ministra spraw zagranicznych Edmonda Haxhinasto, weszli minister integracji Majlinda Bregu i poseł Partii Socjalistycznej Ditmir Bushati.

 

Źródło: shekulli.com.al

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE