Home / Bałkany / Albania / Albania: Czterech oskarżonych w sprawie śmierci demonstrantów 21.01.2011

Albania: Czterech oskarżonych w sprawie śmierci demonstrantów 21.01.2011

Czterem osobom postawiono zarzuty w sprawie śmierci demonstrantów podczas protestów antyrządowych 21 stycznia 2011 r. Były komendant albańskiej Gwardii Republikańskiej generał Ndrea Prendi, dwóch oficerów i urzędnik zostali oskarżeni o zabicie trzech demonstrantów, ranienie dwóch kolejnych, i ukrywanie dowodów, wynika z akt sprawy przekazanej 20 kwietnia przez prokuraturę do Sądu Okręgowego w Tiranie, poinformowała Prokuratura Generalna.

Ndrei Prendiemu oraz ówczesemu przełożonemu specjalnej jednostki Gwardii Republikańskiej Agimowi Luppo grozi od 20 lat więzienia do dożywocia za zabójstwo kwalifikowane.

Margarit Kume, w owym czasie kierowca komendanta oraz specjalista ds. IT w Kancelarii Rady Ministrów Armando Kasaj odpowiedzą za „utrudnianie dochodzenia do prawdy,” za co Kodens Karny przewiduje do 3 lat więzienia.

Kume miał zamienić magazynek swojego pistoletu z tym jego szefa, komendanta Prendiego; analizę balistyczną kul znalezionych w ciałach zastrzelonych przeprowadzono laboratoriach FBI w Stanach Zjednoczonych.

Kasaja oskarża się zaś o to, że skasował z premierowskiego serwera nagranie zajść przed Kancelarią Rady Ministrów.

Nadal trwa dochodzenie w sprawie śmierci czwartego protestującego i ranienia trzech innych.

 

Źródło: Panorama

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE