Home / Bałkany / Albania / Albania: Dalszy wzrost eksportu i spadek deficytu handlu zagranicznego – XI 2012

Albania: Dalszy wzrost eksportu i spadek deficytu handlu zagranicznego – XI 2012

Eksport w listopadzie wzrósł o 15,5% r/r do ALL 19,4 mld (EUR 139 mln), a import spadł o 4,5% r/r do ALL 45 (EUR 321 mln), stopień pokrycia importu wzrósł zatem czwarty miesiąc z rzędu i wyniósł 43%, podaje albański urząd statystyczny INSTAT. Znacznemu zwiększeniu eksportu minerałów i paliw, żywności oraz materiałów budowlanych i drewnianych towarzyszył spadek eksportu produktów chemicznych i maszyn podtrzymując tendencję z ostatnich miesięcy.

W listopadzie wartość eksportu towarów z grupy „minerały, paliwa, elektryczność,” żywności, a także materiałów budowlanych wzrosła o 24-26% r/r. Jednocześnie o ok. 15-16% w skali roku zmalał eksport produktów chemicznych oraz maszyn i części.

Wśród dóbr importowanych najwyższą dynamikę zanotowano w kategorii „minerały, paliwa, elektryczność,” jednak w istocie chodzi tutaj o import prądu wymuszony trudną sytuacją w albańskiej energetyce. Oprócz tego w listopadzie o ponad 7% r/r wzrósł import produktów chemicznych, a o ok. 2% r/r materiałów budowlanych oraz produktów ze skór.

 

Dane: Handel zagraniczny w listopadzie 2012 r.

 

Źródło: INSTAT

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE