Home / Bałkany / Albania / Albania: Deficyt handlowy w sierpniu niższy r/r, rośnie znaczenie paliw

Albania: Deficyt handlowy w sierpniu niższy r/r, rośnie znaczenie paliw

Deficyt handlowy Albanii w sierpniu wyniósł 28,3 mld ALL (202 mln EUR), co oznacza niewielki (0,4%) wzrost w stosunku do lipca bieżącego roku. W porównaniu do sierpnia roku 2011 deficyt jest mniejszy o 13,8%, informuje Instytut Statystyczny (INSTAT). Handel z krajami unijnymi wynosi 62,6% ogółu.

Odnotowano wzrost wymiany handlowej z takimi państwami, jak Austria, Niemcy, Kosowo, Macedonia, USA (eksport) i z Austrią, Bułgarią, Niemcami, Chinami, Turcją (import), wskazują dane INSTAT za sierpień.

Duży procent (22%) towarów importowanych stanowią produkty objęte akcyzą. W sierpniu ich import wzrósł o 24,4% w porównaniu z lipcem. Aż 80,4% tych towarów to pochodne nafty.

Produkty eksportowane, które odnotowały w sierpniu największy wzrost, to  minerały. Minerały, cement i nafta stanowią 80% towarów eksportowanych. W tym roku z Albanii wyeksportowano naftę o wartości 31,7 mld ALL (226,5 mln EUR), podaje Albańskie Centrum Handlu Zagranicznego (ACIT). Tak korzystne wyniki przypisuje się dobrym rezultatom sprzedaży albańskiej nafty na rynki zagraniczne przez firmę Bankers Petroleum, jednego z możliwych przyszłych właścicieli rafinerii Albpetrol.

 

Dane: Handel zagraniczny w sierpniu 2012 r.

 

Źródło: Balkanweb, TV Klan, MAPO

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE