Home / Bałkany / Albania / Albania: Droga do zadłużenia

Albania: Droga do zadłużenia

Tirana| 17 grudnia 2011 r.

 

Rząd intensywnie buduje drogi i jednocześnie, biorąc kolejne pożyczki, zadłuża się coraz bardziej. Dług publiczny zbliża się niebezpiecznie do 60 procent PKB.

„Zadłużenie jest największym problemem tego kraju. Należy podjąć środki w celu jego zmniejszenia, co jest zawsze bolesne (szczególnie dla polityków), ale nie ma innej drogi,” pisze publicysta Gjergj Erebara. „Rząd będzie musiał wykazać się odpowiedzialnością wobec kraju i zmniejszyć zadłużenie z podobnym zaangaowaniem z jakim wcześniej spieszył się rozpoczynać nowe, historyczne dla kraju inwestycje.”

 

Droga Rrëshen – Kalimash

Mało kto już pamięta historię liczącego sobie 60 kilometrów, prowadzącego między górami odcinka drogi,  z Rrëshenu do Kalimashu. Decyzja o jego budowie w 2006 roku była momentem przełomowym. Naówczas  nikt nie mógł uwierzyć w rozmach tego przedsięwzięcia, które zostało dokładnie zaplanowane przez rząd i częściowo sfinansowane kredytem zagranicznym. Inauguracja budowy miała odbyć się na dwa dni przed wyborami w 2009 roku. Ostatecznie budowa tej pierwszej autostrady z prawdziwego zdarzenia kosztowała Albanię miliard euro.

W 2006 roku każdy, kto ośmielił się krytykować ponoszone koszty i rosnące zadłużenie kraju, uznawany był za wroga narodu. Gdy prezes Banku Światowego zdumiony powiedział, że tak biedny kraj nie może sobie pozwolić na zadłużenie rzędu 60 procent PKB, natychmiast został oskarżony o ochronę interesów państw sąsiednich i  próbę wstrzymywania rozwoju Albanii.

 

Droga Tirana – Elbasan: opłacana ropą

Przedwczoraj rząd zatwierdził kolejną, bo już trzecią, pożyczkę od OPEC na budowę drogi z Tirany do Elbasanu. Porozumienie ogłoszono już kilka miesięcy temu, ale dopiero teraz zostało sfinalizowane. Do tej pory kraje OPEC na tę drogę wraz z tunelem pożyczyły Albani w sumie około 269 milionów dolarów. Wszystkie trzy kredyty zostały zaciągnięte na okres 20 lat, a całkowite odsetki sięgnąć mają 132 milionów dolarów.

Tirana rozważa kolejne pożyczki, ale jak dotąd nie podjęto oficjalnych działań. W czerwcu br. OPEC pozytywnie odpowiedziała na prośbę Albanii o częściowe sfinansowanie drogi i następne 50 milionów dolarów. Jeżeli dojdzie do skutku również ten kredyt, okaże się że prawie cała droga wybudowana zostanie za pieniądzę krajów arabskich, co uczyni je największym inwestorem w Albanii w tym roku.

 

Drogi szybkiego ruchu będą na siebie zarabiać

Aby skorzystać z drogi krajowej Milot – Morinë już wkrótce jej użytkownicy będą musieli uiścić odpowiednią opłatę. Będzie to pierwsza płatna autostrada w Albanii. W przyszłości podobne rozwiązanie ma być wprowadzone również na innych drogach kraju.

Doradca premiera ds. gospodarki Suzana Guxholli powiedziała, że koncesja na pobieranie opłat ma na celu zapewnienie utrzymania tej drogi w dobrym stanie, ponieważ środki publiczne są niewystarczające. Ministerstwo Transportu ogłosiło już przetarg na firmę odpowiedzialną za konserwację tego odcinka.

 

Tekst: scan-tv.com, respublica.al, shekulli.com, tłum. i red. Piotr Zawodniak

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE