Home / Bałkany / Albania / Albania: Droga Tirana – Elbasan jeszcze w tym roku

Albania: Droga Tirana – Elbasan jeszcze w tym roku


Nowa droga łącząca Tiranę z Elbasanem będzie przejezdna jeszcze w tym roku, poinformował wiceminister transportu, Ernest Noka. Zgodnie z umową projekt miał zostać sfinalizowany do maja przyszłego roku, jednak prace prowadzone przez zatrudnione firmy przebiegają szybciej niż oczekiwano.

Komisja parlamentarna ds. gospodarki, przed którą stawił się minister Noka, zatwierdziła w zeszłym tygodniu ostatnią pożyczkę w wysokości 20 milionów dolarów z funduszu OPECu, który w całości sfinansował budowę tej drogi. Odpowiadając na pytania zainteresowanych członków komisji Noka przyznał, że tunel oraz odcinki przed nim i za nim będą wykańczane w różnych terminach, jednocześnie gotowe fragmenty będą jak najszybciej oddane do dyspozycji kierowcom.

Dyrektor Generalny Dróg, Skënder Çota, powiedział, że całkowity koszt projektu nie przekroczył 300 milionów dolarów oraz wyniósł o 100 milionów dolarów mniej niż planowano. Było to możliwe dzięki zagranicznym firmom budowlanym, które, powodowane kryzysem, gotowe były zaoferować w przetargach znacznie korzystniejsze dla Albanii ceny. Eksperci z ministerstwa transportu podkreślają, że każdy pieniądz wydany na tę inwestycję jest tego wart bowiem ponad połowa powierzchni drogi będzie przechodzić przez tereny miejskie, co wpłynie na aktywizację mieszkańców i rozwój gospodarczy.

Nowa droga o długości 30 kilometrów pozwoli poruszać się z prędkością 120 kilometrów na godzinę i skróci czas potrzebny na pokonanie trasy Tirana – Elbasan o 40 minut. Najważniejszy element inwestycji, tunel Korabu o długości 3,4 kilometra, będzie omijał już istniejącą drogę w przełęczy Korabu, która została wybudowana jeszcze przez wojska austro-węgierskie podczas pierwszej wojny światowej.

Źródło: MAPO

About Piotr Zawodniak

KOMENTARZE