Home / Bałkany / Albania / Albania: Drugie podejście do wyboru prezydenta 4 czerwca

Albania: Drugie podejście do wyboru prezydenta 4 czerwca

W dniu 4 czerwca o godz. 10 albański parlament podejmie drugą próbę wyboru prezydenta na nową 5-letnią kadencję, zdecydował parlament po tym, jak kandydat rządzącej koalicji nie został zaakceptowany przez opozycyjną Partię Socjalistyczną. Urzędujący prezydent Bamir Topi nie ubiega się o reelekcję.

Do pierwszej rundy głosowania miało dojść w dniu 30 czerwca, jednak kandydat koalicji, sędzia Trybunału Konstytucyjnego Xhezair Zaganjori został skrytykowany przez opozycyjną Partię Socjalistyczną (Partia Socialiste e Shqipërisë, PS) jako zbyt partyjny. Ponieważ zgodnie z albańską Konstytucją wybór prezydenta w pierwszych trzech turach głosowania wymaga większości kwalifikowanej 2/3 głosów, kontrolująca 74 z 140 głosów koalicja odstąpiła od zgłoszenia kandydatury Zaganjoriego pod głosowanie.

Lider koalicyjnego Socjalistycznego Ruchu dla Integracji (Lëvizja Socialiste për Integrim, LSI) Ilir Meta zaapelował do szefów obu największych partii, premiera Saliego Berishy z Partii Demokratycznej i Ediego Ramę z Partii Socjalistycznej, o spotkanie i porozumienie przed drugą próbą wyboru głowy państwa.

Przed pierwszym seansem wyborczym do takiego spotkania nie doszło, co jest dowodem na głębokość podziału, mimo licznych apeli o wzniesienie się ponad partyjne podziały ze strony przedstawicieli wspólnoty międzynarodowej i krajowych komentatorów politycznych i czasowego zawieszenia broni w celu przegłosowania pakietu ustaw kluczowego dla integracji europejskiej.

W dniu 30 maja koalicja Partii Demokratycznej i Socjalistycznego Ruchu dla Integracji (LSI) ogłosiła listę swoich kandydatów:

Mimoza Halimi, ambasador Albanii przy UE,

Xhezair Zaganjori, sędzia Trybunału Konstytucyjnego i wykładowca prawa międzynarodowego na Uniwersytecie w Tiranie,

Ferit Hoxha, ambasador Albanii przy ONZ,

Dashnor Dervishi, ambasador Albanii w Grecji,

Ledi Bianku, sędzia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasbourgu,

Kristaq Traja, sędzia członek Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

O stopniu skłócenia stron może świadczyć fakt, że nie potrafiły one dojść do porozumienia nawet w kwestii daty drugiej próby wyboru prezydenta. Ostatecznie koalicja przeforsowała 4 czerwca, podczas gdy Partia Socjalistyczna optowała za dniem następnym, co nadal zachowałoby 7-dniowy konstytucyjny termin.

Ostry spór między Demokratami i Socjalistami trwa przynajmniej od wyborów parlamentarnych 2009 r. W nienajlepszych stosunkach z macierzystą Partią Demokratyczną jest też urzędujący prezydent Bamir Topi, który – według niepotwierdzonych informacji – wiąże swoją przyszłość z nowo powstałym ugrupowaniem Nowy Demokratyczny Oddech (Fryma e Re Demokratike, FRD), o którym pisaliśmy tutaj.

 

Źródło: shekulli.com.al, panorama.com.al

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE