Home / Bałkany / Albania / Albania: Dzieje się w Tiranie: Plany bulwaru, nowego meczetu i dworca

Albania: Dzieje się w Tiranie: Plany bulwaru, nowego meczetu i dworca

W stolicy Albanii jest obecnie prowadzonych równolegle kilka projektów rozwoju przestrzeni miejskiej oraz budowy nowej infrastruktury. W przyszłym roku na te cele przeznaczone zostanie o 357 milionów leków (2,55 mln euro) więcej niż w obecnym. Władze miasta wydają się posiadać spójną wizję Tirany jako nowoczesnego miasta z charakterem. Do pomocy w realizacji swoich celów zapraszają specjalistów z całego świata i nie stronią od współpracy z kręgami akademickimi. Mer stolicy, Lulzima Bashy, zapowiada, że Tiranę czeka decentralizacja – środek ciężkości zostanie przeniesiony z obecnego śródmieścia, w którym zgrupowana jest większość instytucji i punktów usługowych, i podzielony również między pięć nowych ośrodków kulturalno-ekonomicznych na planie pierścienia.

 

Rozbudowa bulwaru Zogu I

Dzięki przedłużeniu bulwaru Zogu I i lepszemu wykorzystaniu przestrzeni nad rzeką Tiraną (okolice dworca kolejowego) powstać ma nowe centrum gospodarcze, a w nim – tysiące miejsc pracy. Kompleks ma poprawić jakość życia mieszkańców i rozwiązać wiele problemów takich jak duży ruch uliczny i zanieczyszczone powietrze. Pytani przez TV Scan mieszkańcy stolicy byli zgodni, że rozszerzenie bulwaru pozytywnie wpłynie na warunki życia Tirańczyków.

 

Międzynarodowy konkurs zakończony remisem

W piątek zakończył się pierwszy etap konkursu na projekt przebudowy tej części miasta i okazało się, że pierwsze miejsce ex aequo zajęły dwa studia, DAR i Grimshaw Architects. Ostateczna decyzja zostanie zatem podjęta po skonsultowaniu obu propozycji z mieszkańcami Tirany.

Projekt DAR

Wyróżniony projekt studia DAR zakłada powstanie w północnej części Tirany kampusu uniwersyteckiego i galerii sztuki. Na długości powstałego bulwaru znajdą się dwa parki z jeziorami. Okolice przepływającej rzeki mają pełnić rolę centrum o charakterze biznesowym. Autorzy projektu podsuwają władzom miasta pomysł wykorzystania alternatywnych środków transportu. Według DAR liczba mieszkańców Tirany do 2020 roku wzrośnie do około miliona, co – jak zapewniają – ma odzwierciedlenie w ich planach.

Projekt Grimshaw

W projekcie studia Grimshaw szczególną uwagę zwraca wyróżniający się Pałac Sprawiedliwości, czyli przyszły kompleks budynków mieszczących takie instytucje jak siedziby sądów i prokuratury. Projektanci zwracają uwagę na rzekę, która ze swoją fauną i florą ma wielki potencjał. Czysta i z dobrze zaprojektowaną okolicą może stać się wizytówką turystyczną i miejscem przyjaznym dla mieszkańców.

Oba projekty silnie stawiają nacisk na zieleń, co wpisuje się w politykę i kierunek jaki obrały władze Tirany. W zeszłym tygodniu ruszył program mający na celu zazielenienie miasta. W szczególności chodzi tutaj o odnowienie istniejących już terenów zielonych, które z jakiś powodów zostały zaniedbane. W odróżnieniu od innych otwartych projektów, ten jest realizowany jedynie przez władze stołeczne i nie ogłoszonego na niego przetargu.

Ogółem w konkursie swoje projekty zaprezentowało siedem prestiżowych grup architektonicznych z całego świata. Wszystkie mają w swoim dorobku prace takie jak plany zagospodarowania Szanghaju, Moskwy, Londynu, Kolonii czy Dubaju. Wśród ich dzieł znajdują się także projekty lotnisk, dworców kolejowych i autobusowych oraz stadionów.

Do swojej wizji architekci przekonywali jury w międzynarodowym i specjalistycznym składzie. Wśród dziewięciu członków zasiadał mer Tirany Lulzim Basha, a także były architekt miejski w Londynie, Giles Dolphin, dyrektor londyńskiej szkoły ekonomicznej, Philip Rode, jeden z najbardziej znanych architektów w USA, Daniel Libeskind, dziekan wydziału architektonicznego na uniwersytecie w Rice, Sarah Whiting, profesor na wydziale architektonicznym uniwersytetu w Tiranie, Agron Lufi, dyrektor Instytutu Zabytków Kultury, Apollon Bace, doradca premiera do spraw terytorialnych, Flamur Kuçi oraz doradczyni rady miasta, Urlike Bega.

Basha przyznał, że wybór nie należał do łatwych, tym bardziej, że przebudowa Tirany ma dać miastu nowy impuls do rozwoju.

– Wydłużenie bulwaru nadaje miastu nowy kierunek. Mamy wizję nowoczesnej Tirany wykorzystującej swój potencjał, spełniającej wyzwania XXI wieku i w niczym nie ustępującej innym europejskim miastom. Stać nas na odwagę i innowacyjność – mówił podczas czwartkowego przemówienia Basha. W jego mowie nie zabrakło wydźwięku politycznego – swojego poprzednika, Ediego Ramę, oskarżył o zatracenie spójnej wizji miasta i zmarnowanie wielu lat rozwoju, które teraz trzeba nadrobić.

 

Nowy dworzec

Rozpoczęto prace nad planem budowy nowego dworca w Tiranie, który skupi w jednym miejscu 10 linii autobusowych, 350 taksówek i 300 mikrobusów kursujących na północ i południe kraju. Na ten cel rząd włoski, za pośrednictwem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, przyznał dotację w wysokości 500 tysięcy euro. Całkowity koszt budowy szacowany jest na 20 milionów euro.

 

Największy meczet Tirany

Prawie miesiąc temu rozpoczęły się prace nad  budową największego meczetu w Tiranie. Etap rozmów i konsultacji ma zakończyć się w tym miesiącu.

– Tirana ma rozwijać się w duchu współżycia różnych wyznań. Nasze starania widać na przykładzie wybudowanej w ciągu ostatniej dekady katedry św. Pawła lub kończącymi się już pracami nad cerkwią. Nowy meczet ma powstać w ramach obchodów 100-lecia niepodległości Albanii w 2020 roku – mówił przed miesiącem prezydent Basha i zapewnił gotowość urzędu miasta do jak najszybszego zakończenia prac i oddania wiernym nowego miejsca do modlitwy.

 

Źródło: TV Scan: 1, 2, 3, 4, Panorama: 1, 2, 3, 4, Gazeta55, MAPO

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE