Home / Bałkany / Albania / Albania: EUR 14 mln rządowej pożyczki na import prądu dla KESH

Albania: EUR 14 mln rządowej pożyczki na import prądu dla KESH

W Albanii nie zabraknie prądu – Albańska Korporacja Energetyczna (KESH) będzie mogła dalej importować energię dzięki ALL 2 mld (EUR 14 mln) rządowej pożyczki oprocentowanej 0,5% w skali roku, zdecydowała Rada Ministrów, a odpowiedni akt prawny opublikowano we wtorek w albańskim odpowiedniku Dziennika Ustaw, Fletore Zyrtare.

Środki pochodzą z rezerwy rządowej w wysokości ALL 4,7 mld (EUR 33,6 mln), której część została już wykorzystana na walkę ze skutkami śnieżnej i mroźnej zimy.

Kredytu udzielono na okres 6 misięcy, co znaczyłoby, że ma zostać spłacony w bieżącym roku kalendarzowym. Biorąc pod uwagę sytuację finansową KESH-u wydaje się to mało proadopodobne. W razie niewywiązania się z terminu Ministerstwo Finansów przewidziało jednak podniesienie oprocentowania nawet do 7% w skali roku lub rentowności obligacji skardowych (obecnie 7,32%). W przypadku dalszego zwlekania ze spłatą ministerstwo zastrzegło sobie możliwość przejęcia przychodów korporacji ze sprzedaży prądu.

W wyniku zwiększonego zimą zapotrzebowania na prąd i przeciągającej się suszy zmniejszającej produkcję energii przez krajowe elektrownie wodne, KESH zmuszony był do importu znacznej ilości energii po cenach przewyższających ceny odsprzedaży dystrybutorowi, co postawiło firmę w trudnej sytuacji finansowej. Brak możliwości spłaty dotychczasowego zadłużenia odcięła KESH-owi dostęp do komercyjnego finansowania.

W grudniu rząd udzielił państwowej i mocno zadłużonej Albańskiej Korporacji Energetycznej (KESH) gwarancji kredytowych na EUR 32 mln, żeby zapewnić import energii i trwałość dostaw, a na początku lutego KESH informował o potrzebie kolejnej pomocy, tym razem na EUR 80 mln na pokrycie bieżące kosztów.

Również we wtorek KESH poinformował o podpisaniu umowy na import prądu w marcu po średniej cenie EUR 75/MWh.

 

Źródło: Panorama, Gazeta Shqip

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE