Home / Bałkany / Albania / Albania: Handel detaliczny spada r/r w II kwartale

Albania: Handel detaliczny spada r/r w II kwartale

Obroty w handlu detalicznym w II kwartale wzrosły co prawda w porównaniu do I kwartału o prawie 10%, jednak były o 1,2% niższe niż przed rokiem, wynika z danych Instytutu Statystycznego (INSTAT). Do spadku wolumenu obrotów w skali roku do wartości 162,6 pkt w II kwartale (rok referencyjny = 100 to 2005) przyczynił się słaby wynik w kwietniu (153,6), czego nie udało się nadrobić w maju (164,8) i czerwcu (169,3).

Najbardziej, bo o 38% r/r zmniejszył się wolumen handlu w „niewyspecjalizowanych sklepach, w których domunuje żywność, napoje i produkty tytoniowe,” oraz w „innych niewyspecjalizowanych sklepach” – o 30% r/r.

Jednocześnie rosła intensywność handlu w sklepach farmaceutycznych, medycznych i drogeriach (o 31% r/r), AGD (26,5% r/r) i książek, prasy, artykułów biurowych (o 12,65%).

O przeszło 31% r/r wzrósł też w II kwartale wolumen obrotów detalicznych paliwami płynnymi 9najbardziej w czerwcu), podczas gdy sprzedaż pojazdów, części i usług spadła o ponad 22% r/r (szczególnie w maju).

Wskaźnik sprzedaży detalicznej był najwyższy w 2010 r., ok. 190 pkt, po czym spadał w znacznym tempie w 2011 r., pisze Gazeta Shqip. Biorąc pod uwagę zdecydowanie sezonowy charakter wskaźnika, I szczególnie ostrą zimę na początku Br., zachwyt wzrostem w skali kwartału wyrażony przez premiera Saliego Berishę, o którym donoszą media, musiał być skrojony dla mało świadomego ekonomicznie odbiorcy.

 

Wskaźnik handlu detalicznego w II kwartale

 

Źródło: INSTAT, Gazeta Shqip

 

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE