Home / Bałkany / Albania / Albania: Handlarze narkotyków ustanawiają prawo – raport Dep. Stanu USA

Albania: Handlarze narkotyków ustanawiają prawo – raport Dep. Stanu USA

Albania to kraj sprzyjający rozwojowi handlu narkotykami, w którym prawo tworzą grupy przestępcze,  napisano w najnowszym raporcie amerykańskiego Departamentu Stanu 2012 International Narcotics Control Strategy Report.

Działania państwa w zwalczaniu handlu narkotykami są niewystarczające, a instytucje oraz w szególności wymiar sprawiedliwości – słabe, wynika z raportu. Co gorsza, według Departamentu Stanu handel narkotykami rozwija się zamiast maleć, a jednym z powodów jest niekompetencja i korupcja wśród urzędników zajmujących wysokie stanowiska państwowe.

Niestety twórcy raportu nie widzą większych szans na poprawę sytuacji. Uważają, że ze względu na położenie geograficzne Albanii,  zjawisko to będzie się utrzymywać.

„Albania pozostaje krajem tranzytowym, przez który narkotyki transportowane są do Europy Zachodniej. Tamtejsze zorganizowane grupy przestępcze wykorzystują swoje strategiczne położenie, łatwo przepuszczalną granicę i brak egzekwowania prawa,” czytamy w raporcie.

Podobny brak optymizmu usłyszeć można wśród albańskich komentatorów.

– Zezwalający na przemyt narkotyków przez Albanię celnicy oraz pozostali pracownicy graniczni, nie pomagają w walce z przemytem – twierdzą były szef Narodowej Służby wywiadowczej (ShIK) Fatos Klosi i burmistrz Gjirokastry Flamur Bime.

Skala zjawiska musi być wielka, ponieważ o zatrzymaniach związanych z przemytem narkotyków można przeczytać praktycznie codziennie w albańskich mediach, co oczywiście stanowi zapewne zaledwie niewielki odsetek rzeczywistego problemu.

Handlowi i przemytowi narkotyków sprzyja również kryzys gospodarczy w Albanii oraz rosnące bezrobocie. Oba te czynniki społeczne w powiązaniu z brakiem woli politycznej do walki z korupcją pozwalają rozwijać się narkotykowemu biznesowi.

 

Pełny tekst raportu dot. Albanii można znaleźć tutaj.

 

Źródło: Gazeta Telegraf, Zëri i popullit

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE