Home / Bałkany / Albania / Albania i Azerbejdżan połączone TAP-em?

Albania i Azerbejdżan połączone TAP-em?

Albania i Azerbejdżan liczą na zacieśnienie współpracy politycznej i gospodarczej, szczególnie w priorytetowej dla obu krajów energetyce, wynika ze spotkania premiera Albanii Saliego Berishy z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem oraz szefami spółek naftowych.

Azerbejdżan, kraj pogranicza zachodniej Azji i wschodniej Europy, mimo iż nie rozwinął demokracji, dzięki wielkim bogactwom ropy naftowej i gazu stał się jednym z najbardziej pożądanych miejsc dla międzynarodowych inwestorów. Współpracą z Azerbejdżanem zainteresowana jest również Albania, której premier odwiedził na początku lutego Baku.

Wspólnym mianownikiem interesów obu krajów jest energia, stąd też jednym z głównych tematów był projekt Gazociągu Transadriatyckiego (TAP). Konkuruje on obecnie z dwoma innymi projektami, których realizacja umożliwi sprowadzanie gazu z Azerbejdżanu do Europy.

TAP ma zdecydowane poparcie albańskich władz, które podkreślają, że jest on najkrótszą drogą dla przesyłu gazu w Europie. Gazociąg jest również niezbędny dla utrzymania bezpieczeństwa energetycznego i rozwoju w regionie Bałkanów zachodnich i Europy.

Ostateczna decyzja zostanie podjęta w marcu, a do tego czasu Azerbejdżan, który odgrywa kluczową rolę w podejmowaniu decyzji, postanowił zacieśnić współpracę z Albanią. Obaj przywódcy z dużym optymizmem wypowiadali się o przyszłości relacji albańsko-azerbejdżańskich.

– Omówiliśmy szeroki zakres zagadnień, współpracy politycznej, wzmocnienia powiązań gospodarczych, współpracy w dziedzinie energii i we wszystkich powyższych kwestiach doszliśmy do porozumienia. Nie mam wątpliwości, że po tej wizycie zobaczymy szybki rozwój stosunków między naszymi krajami – powiedział prezydent Alijew.

– Zgadzam się z prezydentem, że będziemy ściśle współpracować, aby zacieśnić stosunki między naszymi krajami – dodał Sali Berisha.

Podczas wizyty w Baku podpisano umowy dotyczące ochrony i wzajemnego wspierania inwestycji, które wpłynąć mają na pozytywny rozwój klimatu inwestycyjnego.

Premier Albanii zaprosił również koncern naftowy SOCAR do udziału w zbliżającej się prywatyzacji albańskiej spółki naftowej Albpetrol oraz pomógł w opracowaniu planu stworzenia sieci przesyłowej gazu w Albanii.

Temat gazociągu został również podjęty podczas 48. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. Obecny na tej uroczystości premier Berisha powiedział, że korytarz południowy przechodzący przez terytorium Albanii ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa dostaw energii do Europy. Projekt budowy tego gazociągu pozwoli również zaoszczędzić kilka miliardów euro, a jego budowa nie będzie stanowiła większego problemu.

 

Tekst: top-channel.tv, kohajone.com, tłum. i red. Monika Jamroży

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE