Home / Bałkany / Albania / Albania i Kosowo utworzą wspólny rynek energii
Damian Gjiknuri i Fadil Ismajli
Damian Gjiknuri i Fadil Ismajli

Albania i Kosowo utworzą wspólny rynek energii

Albański minister ds. energii i przemysłu, Damian Gjiknuri, i minister ds. rozwoju gospodarczego Kosowa, Fadil Ismajli, podpisali umowę w sprawie utworzenia wspólnego rynku energii między dwoma krajami.

Ministrowie spotkali się w Tiranie, aby podpisać porozumienia dotyczące budowy linii energetycznej o napięciu 110 kV pomiędzy Kukës i Prizrenem oraz stworzenia rynku energii, mającego przynieść obopólne korzyści.

Pełne urzeczywistnienie celów niniejszej umowy ma nastąpić wraz z zakończeniem jednego z najważniejszych projektów energetycznych, jakim jest budowa linii 400 kV o nazwie „Albania – Kosowo Energy”, finansowanej przez niemiecki państwowy bank KfW.

W oświadczeniu prasowym, minister Gjiknuri powiedział, że utworzone linie będą stanowić podstawę rynku energii, a kooperacja wpłynie na dalszy rozwój sektora energii i handlu. Wyraził też przekonanie, że integracja obu krajów na tej płaszczyźnie przyniesie stałą dostawę energii, stabilne ceny oraz możliwość realizacji prywatnych inwestycji po obu stronach granicy.

Minister Ismajli zaznaczył natomiast, że budowa wspólnego rynku energii nie będzie możliwa, dopóki linia 400 kV nie zostanie oddana do użytku. Doprowadzenie prac do końca będzie pierwszym krokiem do realizacji zawartych postanowień i zniesienia barier między państwami w odniesieniu do przepływu kolejnych produktów.

Tekst i zdjęcie: gazetashqip.eu; top-channel.tv, tłum. i red.: Ksenia Buze

KOMENTARZE