Home / Bałkany / Albania / Albania i TAP: Ruszyły badania dna morskiego u wybrzeży Vlory

Albania i TAP: Ruszyły badania dna morskiego u wybrzeży Vlory

Zarządca gazociągu transadriatyckiego TAP rozpoczął badania dna morskiego w okolicy Vlory w celu wyznaczenia najdogodniejszego przebiegu rurociągu, który ma transportować gaz z Morza Kaspijskiego do Włoch, poinformował TAP.

– Badania podwodne realizuje projekt TAP z udziałem włoskiego podwykonawcy D’Appolonia, wiodącej spółki budowlanej z dużym doświadczeniem w zakresie geotechniki, ochrony środowiska, geologii, geofizyki, hydrologii i hydrauliki – napisano w komunikacie prasowym TAP.

Badanie przeprowadzane jest według wysokich standardów międzynarodowych w odniesieniu do ochrony środowiska i bezpieczeństwa, na podstawie odpowiednich zezwoleń od odpowiednich ministerstw i władz portu we Vlorze, zapewnił przedstawiciel TAP w Albanii Albert Haak.

Realizacja projektu gazociągu TAP zależy od decyzji konsorcjium Shah Deniz II, które ma wybrać najbardziej opłacalny sposób przekazywania gazu kaspijeskiego do Europy Zachodniej. W ostatnim czasie konsorcjum Shah Deniz II odrzuciło konkurencyjną ofertę włosko-grecką, w ramach której gazociąg omijałby Albanię, co spowodowałoby jednak znaczny wzrost kosztów projektu.

Według projektu TAP albańska część gazociągu będzie miała długość 209 km od wsi Miras koło Korçy do nadmorskiego Semani.

TAP nadal szuka partnerów we Włoszech i Grecji. Ewentualna budowa gazociągu rozpocznie się w 2015 r.

 

Źródło: Gazeta Shqip

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE