Home / Bałkany / Albania / Albania: Inflacja powoli rośnie do 2,74% w sierpniu

Albania: Inflacja powoli rośnie do 2,74% w sierpniu

Inflacja w Albanii nieznacznie przyspiesza, ale pozostaje pod kontrolą i w ramach celu inflacyjnego Banku Albanii (1-3%), wynika z danych Instytutu Statystycznego (INSTAT). W sierpniu ceny konsumpcyjne wzrosły średnio o 2,84% r/r, czyli o 1,1 pproc. szybciej niż w lipcu. Równocześnie w sierpniu za produkty i usługi trzeba było zapłacić o niecałe 0,4% więcej niż w lipcu.

W skali roku najbardziej zdrożały usługi transportowe (o 4,43% r/r), a także żywność i napoje bezalkoholowe (o 4,18% r/r), szczególnie owoce (o 18% r/r) i warzywa (o 13% r/r), a także nabiał (o 5% r/r). W pozostałych grupach dóbr i usług ceny rosły przeważnie o 1 do 3% r/r (chociaż zaopatrzenie w wodę zdrożało o 21% r/r), a ceny odzieży i obuwia spadły o 2,3% r/r.

W porównaniu do lipca zmiany cen były nieznaczne: o niecały 1% m/m zdrożała żywność, w tym warzywa o ok. 4% m/m, a najbardziej taniała odzież i obuwie, również o prawie 1% r/r.

Mimo przyspieszenia, średnioroczna inflacja pozostaje w granicach celu inflacyjnego Banku Albanii, tj. między 1% a 3%. W sierpniu Bank Albanii odstąpił od zmian stóp procentowych, które w lipcu ustalono na najniższym w historii poziomie ze stopą referencyjną równą 4%.

 

Zestawienie miesięcznych i rocznych zmian CPI w okresie styczeń-sierpień 2012 r.

 

Źródło: INSTAT

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE