Home / Bałkany / Albania / Albania: Inflacja w lipcu przyspiesza do 2,7%

Albania: Inflacja w lipcu przyspiesza do 2,7%

Inflacja w Albanii zdecydowanie przyspiesza, czego dowodzi lipcowy wzrost indeksu cen konsumpcyjnych (CPI) piąty miesiąc z rzędu, tym razem o 0,5 pproc. m/m do 2,7%, zbliżając się do górnej granicy zakresu celu inflacyjnego Banku Albanii (1-3%), wynika z danych Instytutu Statystycznego (INSTAT). Równocześnie w skali miesiąca ceny nieznacznie spadły o 0,2%.

Do wzrostu inflacji najbardziej przyczyniły się transport oraz żywność i napoje bezalkoholowe (po 4,1% r/r), w tym szczególnie owoce i warzywa (po ok. 15% r/r). Istotnie wzrosły też ceny produktów i usług związanych z ochroną zdrowia (3,2% r/r). Taniały zaś odzież i obuwie (2,7% r/r).

W porównaniu do czerwca z kolei ceny spadły średnio o 0,2%, a w poszczególnych grupach zmiany cen nie przekraczały z reguły 1% m/m. Nieznacznie spadały ceny żywności, napoi, rozrywki, oraz odzież i obuwie. Minimalnie podrożały zaś usługi transportowe.

Wzrost cen komentatorzy tłumaczą zwykle drożejącymi dobrami importowanymi z krajów strefy euro. Równocześnie stabilizujący wpływ ma niski popyt wewnętrzny, pisze TV Scan.

 

Zestawienie miesięcznych i rocznych zmian CPI w okresie styczeń-lipiec 2012 r.

 

Źródło: INSTAT, TV Scan

 

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE