Home / Bałkany / Albania / Albania: Inwestycje bezpośrednie w Q1 rosną ponad dwukrotnie r/r, do góry również transfery

Albania: Inwestycje bezpośrednie w Q1 rosną ponad dwukrotnie r/r, do góry również transfery

Wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych (FDI) w pierwszym kwartale sięgnęła EUR 186 mln, co stanowi niezwykle wysoki wzrost o 124% r/r, ale w porównaniu do poprzedniego kwartału spadek o 35%, wynika z danych Banku Albanii.

W skali roku wzrosły również, chociaż nieznacznie, bo o 3,2%, transfery netto z zagranicy: w pierwszym kwartale br. wyniosły EUR 160 mln, i pozostają istotnym źródłem finansowania albańskiej gospodarki.

Do wysokiego poziomu transferów z zagranicy przyczyniają się pieniądze przesyłane szczególnie przez emigrantów zarobkowych w Grecji do Albanii z powodu spadku zaufania do greckiego systemu bankowego, czemu towarzyszą coraz częściej powroty Albańczyków do kraju.

Deficyt handlowy wyniósł w omawianym okresie EUR 465 mln, więcej niż EUR 409 mln rok wcześniej, ale znacznie mniej niż EUR 659 mln pod koniec zeszłego roku.

Ogólnie bilans na rachunku obrotów bieżących w I kwartale 2012 r. wyniósł EUR -259 mln. Rok wcześniej było to EUR -221 mln, a w ostatnim kwartale 2011 r. EUR -349 mln.

 

Dane dot. bilansu płatniczego, rachunku finansowego i bieżącego w I kwartale 2012 r.

 

Źródło: Bank Albanii

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE