Home / Bałkany / Albania / Albania: Ismail Kadare czwarty w kolejce do literackiego Nobla

Albania: Ismail Kadare czwarty w kolejce do literackiego Nobla

Najbardziej znany albański pisarz Ismail Kadare, autor m.in. powieści „Krew za krew” i „Pałac snów” jest czwartym kandydatem do tegorocznej literackiej Nagrody Nobla. Informację tę podały albańskie media powołując się na dane zakładów bukmacherskich londyńskiego biuro Ladbrokes.

Na czele tej listy jest japoński pisarz Haruki Murakami, a jego szanse „wycenia” się na 7:1. Według brytyjskiego dziennika the Guardian  japoński pisarz jest właściwym kandydatem do otrzymania tej nagrody.

Na drugim miejscu znajdują się ex æquo chiński autor Mo Yan i holenderski pisarz Cees Nooteboom (12:1), a dalej jest Ismail Kadare (14:1). Albańczycy mają nadzieję na to, że właśnie ten ostatni zostanie laureatem Literackiej Nagrody Nobla 2012, zwłaszcza, iż ten rok przypada na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Albanię.

Na liście ladbrokes nie brakuje również Polaków. Poeta Adam Zagajewski jest dwudziesty trzeci (33:1), szanse Olgi Tokarczuk oraz Tadeusza Różewicza szacuje się na 100:1.

Na początku roku wyłoniono 210 autorów kandydatów do nagrody Nobla, wyjaśnił szef Akademii Szwedzkiej Peter Englund. W tajnym głosowaniu pod koniec maja wybrano 5 z nich, a ostateczną decyzję poznamy w październiku.

 

 

Źródło: lajmeShqip.com

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE