Home / Bałkany / Albania / Albania: KESH zaciągnie EUR 32 mln kredytu, nie będzie podwyżek cen prądu

Albania: KESH zaciągnie EUR 32 mln kredytu, nie będzie podwyżek cen prądu

Tirana| 16 grudnia 2011 r.

 

Państwowa Albańska Korporacja Energetyczna (KESH) zaciągnie ALL 4,5 mld (ok. EUR 32 mln) kredytu na pokrycie kosztu importu prądu wobec niekorzystnej sytuacji hydrologicznej, wynika z wtorkowego postanowienia rządu. Ochorni to odbiorców energii przed podwyżkami cen, które w latach 2012-2014 pozostaną bez zmian zarówno dla osób fizycznych, jak i przedsiębiorców, jak zadecydował w czwartek Urząd Nadzoru Energetyki (ERE).

Celem udzielenia pomocy KESH-owi jest rozwiązanie problemów energetycznych w kraju, spowodowanych niskim poziomem wód, co łączy się z niewystarczającą ilością produkowanej energii.

Decyzja została podjęta przy pełnym wsparciu wszystkich członków rządu. Oświadczono, że na dzień dzisiejszy priorytetem jest zapewnienie nieprzerwanych dostaw energii elektrycznej.

Równocześnie, mimo sporego zadłużenia dystrybutorów energii elektrycznej w Albanii, ze względu na konieczność importowania energii zza granicy, w czwartek Rada Nadzorca Urzędu Regulacji Energetyki (ERE) nie zdecydowała się wprowadzać podwyżek cen energii w latach 2012-2014.

Szef Urzędu Regulacji Energetyki Sokol Ramadani zadeklarował, że w tym okresie ceny energii pozostaną niezmienne zarówno dla osób fizycznych jak i przedsiębiorców.

Celem tej decyzji jest ochrona konsumentów przed działaniem monopolu w sektorze energetycznym, dodał dyrektor Departamentu Prawnego ERE – Eduard Elezi.

Dyskusja o rewizji cen była konsekwencją wniosków o podwyżkę cen złożonych przez trzy spólki energetyczne działające w Albanii: KESH, dystrybutora ÇEZ Shprndarje i operatora sieci OSP. Urząd Regulacji Energetyki wydając decyzję o pozostawieniu dotychczasowych cen podkreślił, że interes klienta jest wartością priorytetową.

 

Tekst: botasot.info, balkanweb.com, tłum. i red. Maciej Suchorabski

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE