Home / Bałkany / Albania / Albania: Kolej w kryzysie tnie zatrudnienie

Albania: Kolej w kryzysie tnie zatrudnienie

W marcu i w maju państwowe Koleje Albanii (Hekurudha e Shqipërisë, HSh) zwolnią łącznie 425 pracowników, a kolejnym 300 obetną pensje o połowę, poinformował zarząd spółki. Powodem zwolnień i wyjątkowo słabej kondycji albańskiej kolei jest zmniejszenie przewozów towarowych i brak gruntownych reform.

Od kilku miesięcy zablokowany jest transport towarów dużych klientów takich jak Kurum, Armo czy fabryk cementu. Na skutek złej pogody wstrzymane zostały również połączenia z Czarnogórą.

HSh przeprowadzi redukcję zatrudnienia w zgodzie z przepisami prawa pracy i zachowaniem wszystkich przywilejów pracowniczych, zapewnił prezes Zamai Ramadani odpowiadając w ten sposób na apel przewodniczącego generalnego związku kolejarzy Osmana Mety.

 

Skandaliczne warunki podróży

Problemy albańskich kolei znajdują odbicie również w sektorze pasażerskim. Już dawno nie przeprowadzono znaczących inwestycji w tabor czy stacje i dworce kolejowe, a jedynie nieliczne z pociągów zostały odrestaurowane. Większość z nich, zużyta przez lata, jest zaś w opłakanym stanie. Stłuczone okna, drzwi bez klamek i zdezelowane korytarze skutecznie zniechęcają Albańczyków do korzystania z usług kolei.

Nieliczni pozostali podróżni to prawdopodobnie ludzie, których nie stać na inny środek transportu lub tacy, którzy uważają ten rodzaj transportu za najbezpieczniejszy. Mimo to, wszyscy zgodnie przyznają, że warunki są skandaliczne, a sama podróż – czasochłonna.

 

Źródło: TV Scan, TV Scan, Shekulli

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE