Home / Bałkany / Albania / Albania: Kolejnych lotnisk na razie nie będzie

Albania: Kolejnych lotnisk na razie nie będzie

Wygląda na to, że w najbliższych latach Albania nadal dysponować będzie jednym, w pełni funkcjonującym lotniskiem międzynarodowym – lotniskiem im. Matki Teresy w Tiranie. W przedstawionym przez rząd planie na następne pięć lat brakuje wyraźnej strategii rozwoju lotnictwa cywilnego i planów zmian w umowie koncesyjnej, które pozwoliłby wykonywać loty międzynarodowe innym lotniskom. Nie przewiduje się też otwarcia połączeń krajowych.

 

Tirana

W ostatnich latach ruch lotniczy w Albanii znacznie się wzmógł. Statystyki pokazują, że początek dobrej passy nastąpił w latach 2005-2008. Rok 2009 wraz z kryzysem przyniósł stagnację, w roku kolejnym wzrost powrócił, a rok 2011 okazał się pod tym względem rekordowy.

Na tę statystykę pracuje tylko lotnisko w Tiranie, które jako jedyne otrzymało pozwolenie na wykonywanie lotów międzynarodowych na okres 20 lat. Umowa koncesyjna w obecnej postaci blokuje rozwój mniejszych portów lotniczych jak w Kukës lub budowę lotniska w Sarandzie, co mogłoby napędzić rozwój turystyki na południu kraju.

 

Kukës

Podstawowa infrastruktura lotniska w Kukës została ukończona w 2005 roku, a urządzenia nawigacyjne zainstalowano dwa lata później. Projekt był finansowany z dotacji przyznanej przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, a jego głównym celem była pomoc dużej grupie uchodźców z Kosowa podczas wojny. Wraz z zakończeniem konfliktu zbrojnego i budową autostrady Milot – Kukës – Morinë, lotnisko utraciło swoją pierwotną funkcję.

Pomimo wydanych miliardów leków i technicznej gotowości, lotnisko do dzisiaj nie zostało dopuszczone do użytku. Rząd zmuszony jest płacić na utrzymanie do czasu, aż nie znajdzie nowego pomysłu na jego zagospodarwanie.

– Lotnisko w Kukës powinno rozwijać się jako małe, cywilne lotnisko w północnej Albanii – czytamy w rządowym planie. Nikt jednak nie zadbał o to, aby przy planowaniu nowej drogi z Durrës do Kukës uwzględnić jego położenie i ułatwić dojazd ewentualnycm pasażerom. Według władz uruchomienie ruchu międzynarodowego w Kukës nie naruszy umów koncesyjnych z lotniskiem w Tiranie. W nieokreślonej przyszłości eksploatacją i utrzymaniem lotniska ma się zająć podmiot prywatny.

 

Saranda

W planie pięcioletnim rząd opisuje Sarandę jako przyszłe centrum turystyki w Albanii, nie wspomina jednak o budowie lotniska. Eskperci tłumaczą to nienajlepszą sytuacją finansów kraju, wiążącą umową koncesyjną z lotniskiem w Tiranie oraz dużym kosztem budowy takiego obiektu od podstaw, w zgodzie ze standardami ICAO (International Civil Aviation Organization).

Obecnie Saranda z jej portem, ale promowym, oferuje połączenia z wyspą Korfu, gdzie można znaleźć więcej korzystniejszych ofert lotów zagranicznych.

 

Tekst: shekulli.com.al, tłum. i red. Piotr Zawodniak

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE