Home / Bałkany / Albania / Albania, Kosowo: „Eposi i Kreshnikëve” nie będzie chroniony przez UNESCO

Albania, Kosowo: „Eposi i Kreshnikëve” nie będzie chroniony przez UNESCO

Z powodu braku porozumienia między Albanią a Kosowem, legendarny epos Albańczyków – „Eposi i Kreshnikëve” (Pieśni obrońców granic), nie będzie chroniony przez UNESCO przez co najmniej trzy najbliższe lata.

Kilka miesięcy temu – kiedy powołano grupę, której zadaniem było skompletowanie odpowiedniej dokumentacji na temat eposu – minister turystyki, kultury, młodzieży i sportu Albanii, Aldo Bumçi poinformował, że zostanie ona dostarczona do UNESCO na wspólny wniosek Albanii i Kosowa. Jednak Kosowo nie jest członkiem ONZ, tym samym nie może aplikować w tej sprawie. Tymczasem, jak twierdzą specjaliści, nie byłoby sprawiedliwe, aby Albania aplikowała sama, gdyż epos dotyczy także Kosowa, gdzie została przeprowadzona część prac badawczych. Z tego powodu prace nad przygotowaniem dokumentacji zostały zawieszone i epos pozostanie na razie poza ochroną UNESCO.

Grupa utworzona w celu zebrania dokumentacji na temat eposu powstała rok temu. W jej skład wchodzą: Zymer Neziri z Kosowa, Shaban Sinani, Argon Xhangolli, przedstawiciel Centrum Badań Albanologicznych, Gjovalin Shkurtaj, przewodniczący Dyrektoriatu ds. Dziedzictwa Kulturowego w Ministerstwie Turystyki, Kultury, Młodzieży i Sportu Albanii (MTKRS), Olsi Lafe oraz dyrektor Narodowego Centrum Działalności Folklorystycznych, Esat Ruka.

„Eposi i Kreshnikëve” to zbiór legendarnych pieśni, wykonywanych przy akompaniamencie gęśli (alb. lahuta). Śpiewane są na północnych terenach Albanii, m.in. Malësia e Madhe, Dukagjin, Has, a także na terenach Kosowa: Peja, Gjakova, Prizren, Deçan, Rahovec.

 

Źródło: balkanweb.com

About Maria Reptowska

KOMENTARZE