Home / Bałkany / Albania / Albania, Kosowo: Piosenka „Suus” zajęła 12 miejsce na liście 250 hitów Eurowizji

Albania, Kosowo: Piosenka „Suus” zajęła 12 miejsce na liście 250 hitów Eurowizji

rona nishliu - zeri.info

W ubiegłorocznej edycji festiwalu Eurowizja główną laureatką została pochodząca ze Szwecji Loreen. Jej utwór „Euphoria” w sondażu oficjalnej rozgłośni festiwalu, Radia ESC, został wybrany najlepszą piosenką w historii Eurowizji. Piosenka „Suus” ubiegłorocznej reprezentantki Albanii, kosowianki Rony Nishliu, znalazła się na 12 miejscu, pozostawiając w ten sposób inne albańskie hity daleko w tyle. Anjeza Shahini z piosenką „The image of you” znalazła się na 82 pozycji, Kejsi Tola zajęła 89 miejsce, Juliana Pasha znalazła się na miejscu 124, natomiast Olta Boka oraz Ledina Çelo zajęły miejsca w ostatniej dziesiątce listy. Poza kwalifikacją znaleźli się Luiz Ejlli, Frederik Ndoci oraz Aurela Gaçe, reprezentanci z lat 2006, 2007 i 2011.

Miejsce, jakie zajęła piosenka „Suus” jest dużym osiągnięciem. Z wyniku zadowolona jest także sama Rona Nishliu. Jej zdaniem to bardzo zaskakujący rezultat, ze względu na osobisty charakter utworu, który nie był stworzony na potrzeby festiwalu. Piosenkarka zadedykowała sukces wszystkim fanom, którzy ją wspierali.

W pierwszej dziesiątce najlepszych eurowizyjnych piosenek znaleźli się: zwycięzca z 2003 roku, pochodzący z Turcji, Sertab Erener, piosenkarka z Serbii, Marija Šerifović, która zwyciężyła w 2007 roku piosenką „Molitva” oraz grupa Abba z utworem „Waterloo”. Wśród hitów znalazły się również trzy piosenki szwedzkie i dwie serbskie, w tym „Lane Moje” Željka Joksimovića. Największą niespodzianką okazało się być drugie miejsce – piosenka „Quedate Conmigo” Pastory Soler, która reprezentowała Hiszpanię w ubiegłym roku, zdobywajac 10 miejsce w półfinale.

Zgodnie z informacją umieszczoną na stronie internetowej festiwalu, Turcja zrezygnowała z udziału w konkursie z powodu niezadowolenia z systemu głosowania. Portugalia oraz Bośnia i Hercegowina wycofały się z tej edycji ze względu na problemy finansowe, w tegorocznym konkursie nie wystąpi także Słowacja. W tym roku nie wróci także Polska. Inne kraje, które postanowiły nie konkurować w tegorocznym wyścigu to Czechy, Andora, Lichtenstein i Luksemburg. Albania będzie uczestniczyć w festiwalu, reprezentowana przez Ardiana Lulgjuraja i Bledara Sejko z piosenką „Identitet”.

 

Źródło: zëri.info

About Maria Reptowska

KOMENTARZE