Home / Bałkany / Albania / Albania: Kredyt EUR 31 mln na system melioracyjny

Albania: Kredyt EUR 31 mln na system melioracyjny

Bank Światowy udzielił Albanii EUR 31 mln pożyczki na projekt zarządzania zasobami wodnymi oraz poprawę systemu nawadniania, z którego mają skorzystać albańscy rolnicy. Umowa w tej sprawie została w piątek oficjalnie podpisana przez rząd albański i Bank Światowy.

Minister finansów Albanii Ridvan Bode oraz przedstawicielka Banku Światowego Kseniya Lvovsky podpisali porozumienie, które daje rządowi albańskiemu pożyczkę na bardzo korzystnych warunkach. Termin spłaty kredytu do 23 lata, gdzie pierwsza rata ma zostać zapłacona po 7 latach od udzielenia pożyczki.

Głównym celem tego projektu jest stworzenie strategicznych ram dla zarządzania zasobami wodnymi na poziomie krajowym oraz w dorzeczach Drin-Buna i Seman, jak również zwiększenie wydajności systemów nawadniających na obszarze realizacji projektu.

Projekt będzie realizowany przez Ministerstwo Rolnictwa, Żywności i Ochrony Konsumentów oraz Ministerstwo Środowiska, Leśnictwa i Gospodarki Wodnej.

Oprócz kredytu, projekt otrzyma również USD 5 mln dotacji od szwedzkiego rządu, który będzie opłacał usługi nadzoru i doradztwa. Natomiast wkładem rządu albańskiego będzie USD 9 mln, które zostaną przeznaczone na pokrycie kosztów lokalnych i podatku VAT. Całkowity koszt projektu wynosi USD 45 mln bez VAT i kosztów lokalnych.

Według Ministerstwa Finansów, projekt jest podzielony na cztery etapy: rehabilitacja zapór i systemów nawadniająco-odwadniającego; wsparcie instytucjonalne dla nawadniania i drenażu; instytucjonalne wsparcie dla zintegrowanego zarządzania zasobami wodnymi i wsparcie ich wdrażania. Planowana data zakończenia inwestycji to 31 maja 2018 roku.

 

Źródła: panorama.com.alshekulli.com.al

About Mateusz Czaja

KOMENTARZE