Home / Bałkany / Albania / Albania: Krok w kierunku reformy wyborczej

Albania: Krok w kierunku reformy wyborczej

Tirana| 1 grudnia 2011 r.

 

Rozpoczęcie prac parlamentarnej komisji ds. reformy wyborczej z udziałem bojkotującej do niedawna prace parlamentu opozycyjnej Partii Socjalistycznej to krok w dobrą stronę, a zmiany powinny wejść w życie przed kolejnymi wyborami w Albanii, powiedziała wysoka przedstawiciel UE ds. wspólnej polityki zagranicznej Catherine Ashton odnosząc się do pierwszego posiedzenia komisji.

W swoim oświadczeniu Ashton zachęcała partie polityczne do konstruktywnych prac, których celem będzie jak najszybsze uzyskanie porozumienia w sprawie reformy systemu wyborczego.

Reforma kodeksu wyborczego musi wejść w życie przed najbliższymi wyborami, podkreśliła Ashton, a nowy system powinien uwzględniać wszystkie rekomendacje OBWE/ODIHR zawarte w raportach z obserwacji wyborów parlamentarnych w 2009 r. i lokalnych w 2011 r.

Pierwsza sesja komisji ds. reformy wyborczej miała miejsce w środę i zakończyła się wyborem ekspertów: Oerda Bylykbashiego z rządzącej Partii Demokratycznej (PD) i Blediego Çuçi z opozycyjnej Patrii Socjalistycznej (PS), którzy mają spotkać się w piątek, żeby sformułować pierwsze poprawki do Kodeksu Wyborczego wg rekomendacji OBWE/ODIHR.

Partii dla Sprawiedliwości, Integracji i Jedności (PDIU) oraz koalicyjnemu Socjalistycznemu Ruchowi dla Integracji (LSI) nie przyznano prawa do wyznaczenia własnych ekspertów, a posiedzenie odbyło siębez udziału mediów.

 

Tekst: Panorama, tłum. i red. Maciej Suchorabski

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE