Home / Bałkany / Albania / Albania: Kryzys energetyczny powodem spadku produkcji przemysłowej w Q4 2011

Albania: Kryzys energetyczny powodem spadku produkcji przemysłowej w Q4 2011

Wolumen produkcji przemysłowej spadł w ostatnim kwartale 2011 r. o ponad 20% r/r i ok. 7% k/k, wynika z danych przedstawionych przez Instytut Statystyki (INSTAT), a główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest spadek produkcji energii elektrycznej, która w ostatnim kwartale ubiegłego roku obniżyła się o 75% r/r.

Kryzys energetyczny w Albanii spowodował w ubiegłym roku poważne straty w krajowej produkcji przemysłowej, jednak niektórym sektorom udało się zakończyć rok na plusie. Przemysł wydobywczy w ostatnim kwartale ubiegłego roku wzrósł o 57% w skali roku. Nawet w przemyśle przetwórczym udało się zwiększyć wielkość produkcji, o 1,7% r/r, chociaż tempo wzrostu w trakcie roku było spadkowe.

Wzrost zanotował przemysł rafineryjny oraz przemysł chemiczny i tworzyw sztucznych – uzyskując wynik wyższy o 57 % r/r. Spadek odnotował natomiast przemysł skórzany i obuwniczy, w którym to produkcja spadła o 14,5 % w skali roku.

Poza znacznym obniżeniem produkcji energii, przemysł w Albanii odczuwa skutki kryzysu gospodarczego, które objawiają się szczególnie w branży przetwórczej, stanowiącą główną bazę produkcyjną oraz zapewniającą najwięcej miejsc pracy.

 

Pełen tekst raportu kwartalnego INSTAT, w języku albańskim i angielskim, można znaleźć tutaj.

 

Źródło: TV SCAN

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE