Home / Bałkany / Albania / Albania: Kryzys u sąsiadów godzi w branżę odzieżową

Albania: Kryzys u sąsiadów godzi w branżę odzieżową

Kryzys gospodarczy w Grecji i we Włoszech i znaczny spadek popytu na produkowaną w Albanii odzież spowodował spadek eksportu w pierwszym kwartale br. o 20-30% r/r, co prowadzi do zmniejszenia zatrudnienia w tym sektorze, informuje Izba Producentów Odzieży (Dhoma Kombëtare e Prodhuesve të Veshjeve), której członkowie oczekują konkretnych działań stymulujących ze strony rządu.

Oprócz spadku zamówień zmieniła się też ich specyfika, ponieważ coraz częściej partnerzy zamawiają małe ilości towaru i oczekują krótkich terminów, mówią członkowie Zarządu Izby.

W zaistniałej sytuacji konieczna jest interwencja rządu w celu zwiększenia konkurencyjności albańskich produktów, np. przez ograniczenie kosztów pracy w sektorze prywatnym, uważa Zarząd. Branży odzieżowej zwracali udział również na rosnące podatki i inne obciążenia, celne ceny referencyjne oraz wzrost cen paliwa, a także trudny dostęp do kredytów inwestycyjnych dla biznesu.

Nie chodzi tylko o bariery stricte finansowe. Przedstawiciele biznesu narzekali również na bariery biurokratyczne.

– Oprócz bodźców finansowych rząd musi podjąć konkretne kroki zmierzające do eliminacji kultury bezkarności [w administracji – przyp. red.], wzrostu ściągalności podatków, oraz stworzenia partnerskich relacji z biznesem – uważa kierownictwo Izby apelując dodatkowo o internetyzację kontaktu i komunikacji z instytucjami oraz odstąpienie od nękania kontrolami niektórych przedsiębiorców.

Członkowie Izby obawiają się, że dalsze pogłębienie kryzysu u głównych partnerów handlowych, w Grecji i we Włoszech, spowoduje załamanie sektora, ponieważ już w pierwszym kwartale br. zamówienia, a co za tym idzie eksport, spadł o 20-30% r/r. Konsekwencją są zwolnienia pracowników

 

Źródło: Gazeta Shqip, MAPO

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE