Home / Bałkany / Albania / Albania: Licencje 3G pójdą po okazji?

Albania: Licencje 3G pójdą po okazji?

Po wstrzymanych w lutym tego roku przetargach Ministerstwo Innowacji Technologii Informacyjnych (alb. Ministria e Inovacionit dhe Teknologjisë së Informacionit dhe Komunikimit, MITIK) decyduje się wydać dwie kolejne licencje do świadczenia usług komórkowych trzeciej generacji. Urząd ds. Komunikacji Elektronicznej i Pocztowej (alb. Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare, AKEP) rozpoczął z zainteresowanymi spółkami rozmowy, które miały zakończyć się do połowy lipca i dać odpowiedź na pytania, czy obie licencje powinny być wydane w tym samym czasie i w jakiej cenie. Do otwarcia przetargu ma dojść w ciągu najbliższych miesięcy.

Wszystko wskazuje na to, że MITIK zdecyduje się skrócić procedury i zmniejszyć cenę dostosowując ją do dotychczas złożonych ofert. Spółka Eagle Mobile zaoferowała 3,5 milionów euro, a Plus Communication 2,2 miliona euro. Obie kwoty są zdecydowanie niższe od uznanej w poprzednich przetargach ceny minimalnej w wysokości 12,5 milionów euro.

W posiadaniu licencji 3G w Albanii jest na razie dwóch operatorów, a otwarcie drogi kolejnym ma zapewnić korzystniejsze ceny. Konkurencja się zaostrza, co uwidacznia się w liczbie przeniesionych pomiędzy operatorami numerów, która sięga już 70 tysięcy, gdy minął niewiele ponad rok, od kiedy użytkownicy telefonów otrzymali możliwość zmiany usługodawcy przy zachowaniu numeru.

Źródła:  Scan TV 1, Scan TV 2

 

About Piotr Zawodniak

KOMENTARZE