Home / Bałkany / Albania / Albania: Magia Voskopoji o każdej porze roku

Albania: Magia Voskopoji o każdej porze roku

Voskopoja, cerkiew św. Atanazego

Voskopoja jest jedną z tych wsi, którym harmonijnie połaczenie tradycji, kultury i krajobrazu nadało wyjątkowy charakter. Schowana pomiędzy górami, nad rzeką Devoll w południowej Albanii, w odległości 18 km od miasta Korça, w otoczeniu gęstych lasów, niezmiennie wywołuje ciekawość wśród przybyłych. Nazwa wsi jest zalbanizowaną wersją Moskopole, a sama wieś – pozostałością miasta o tym imieniu.

Na początku XVIII w. Moskopole było istotnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym w regionie, w większości zamieszkanym przez Arumunów, w których kulturze po dziś dzień funkcjonuje jako apoteoza utraconego raju.

Niestety miasto podupadło wskutek serii najazdów albańskich i tureckich, a dzieła zniszczenia dopełniły obie wojny światowe. Do dziś przetrwało pięć świątyń, niestety i te są częściowo zrujnowane.

Z biegiem czasu miasto stało się wsią Voskopoja, obecnie część dziedzictwa kulturowego Albanii, w której niegdyś tworzyli najbardziej utalentowani albańscy malarze. Do dziś zachowało się tam wiele malowideł ściennych wykonanych przez Kostantina i Athanasa Zografi.

Artystyczne i architektoniczne wartości dostrzec można przede wszystkich w licznych cerkwiach zdobionych wspaniałymi ikonami, które przypominają o historycznej pozycji osady jako jednego z ważniejszych ośrodków kulturalnych na Bałkanach.

Dzięki zapewniającym schronienie otaczającym lasom wiele zabytków przetrwało do dziś, a wspaniałe położenie, oraz doskonała, oparta na naturalnych, lokalnych produktach kuchnia, zachęcają do spędzania czasu zarówno zimą, jak i latem. O arumuśkim dziedzictwie przypomina coroczny festiwal kultury arumuńskiej organizowany na początku lipca.

Okolice Voskopoji kryją wiele niespodzianek. Jedną z nich jest wieś Shipska, w odległości ok. 5 km od Voskopoja. Można tam dojechać samochodem, choć droga jest dość trudna, ale lepiej jest pójść pieszo.

Shipska, cerkiew św. Jerzego

Tuż przed wejściem do tej na wpół wyludnionej już wioski stoi XVII-wieczna cerkiew św. Jerzego, odnowiona w latach 2004-2008. Spacer po samej osadzie pozwala z kolei przyjrzeć się typowej architekturze i strukturze gospodarstw wiejskich w niewielkim stopniu naruszonych przez nowoczesność.

Źródło: Top Channel, Albanian News, United Albania, LajmeShqipëria.com

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE