Home / Bałkany / Albania / Albania: Milionowe oszczędności dla KESH-u i budżetu dzięki częściowemu uwolnieniu rynku energii

Albania: Milionowe oszczędności dla KESH-u i budżetu dzięki częściowemu uwolnieniu rynku energii

Albańska Korporacja Energetyczna (KESH) nie będzie już zobowiązana zapewniać dostaw energii największym przedsiębiorstwom przemysłowym, wynika z rządowego projektu ustawy. Dzięki ograniczeniu nieopłacalnego importu pozwoli to zaoszczędzić KESH-owi i państwu miliony euro rocznie.

Zwolnienie KESH-u z obowiązku dostaw prądu sześciu największym odbiorcom pozwoli zmniejszyć miesięczne dostawy energii realizowane przez korporację o ok. 820 GWh, czyli średnio 13% krajowej konsumpcji. Prywatny rynek energii, przy obecnej cenie importu energii w granicach EUR 60-70 za MWh, będzie zatem wart przynajmniej EUR 50-60 mln rocznie, a wszystko wskazuje na to, że cena dla prywatnych nabywców będzie jeszcze wyższa. W Albanii istnieje kilka prywatnych firm prowadzących handel energią elektryczną, która kupowana jest głownie w Serbii, a następnie oferowana albańskim przedsiębiorcom.

 

Nadchodzą zamiany

W grudniu ubiegłego roku KESH apelował do rządu o zniesienie obowiązku zasilania sześciu zakładów przemysłowych. Według KESH-u cena ustalona przez Urząd Regulacji Energetyki (ERE) była zbyt niska i powoduje straty ok. EUR 50 mln rocznie. Rząd w pośpiechu przyjął odpowiednią ustawę, co wywołało wśród przedsiębiorstw przemysłowych spore zamieszanie. Niektóre z nich – z powodu braku dostaw prądu od KESH-u – zmuszone zostały do ograniczenia lub wstrzymania produkcji, a innym udało się zawrzeć odpowiednie kontrakty z prywatnymi dostawcami.

Tymczasem, jak dowiedziała się Gazeta Shqip, cena „prywatnego” prądu jest nawet 2-3 razy wyższa niż tego dostarczanego wcześniej przez KESH. Niektórzy eksperci twierdzą, że korzystniejszym rozwiązaniem byłoby zapewnić firmom dostawy energii przez  KESH, jednak po wyższej cenie niż ustalona przez ERE. Do tej pory jednak pomysł ten nie spotkał się z większym zainteresowaniem ze strony KESH-u.

 

Prywatny rynek energetyczny

Albania w 2007 r. zezwoliła na prywatny handel energią elektryczną udzielając  równocześnie odpowiedniej licencji kilku prywatnych firmom krajowym i zagranicznym. W praktyce jednak większość konsumentów nadal korzysta u usług oferowanych przez państwowego dostawcę – KESH z prostego powodu jakim jest cena określona przez ERE (ALL 6-7/kWh). Jest to znacznie tańsze rozwiązanie niż kupno importowanej energii, która kosztuje EUR 0,05-0,08/kWh.

Samo w sobie nie musi to jednak znaczyć, że energia elektrycznej dla przemysłu jest dotowana. Koszt produkcji energii przez KESH w elektrowni wodnej na rzece Drin wynosi mniej niż ALL 1/kWh, jednak energia, którą jest zmuszony importować z powodu niewystarczającej produkcji jest wielokrotnie droższa.

Ograniczenie korzystania z publicznych dostaw energii dotyczy jedynie największych odbiorców, którzy działają w sektorze przemysłu ciężkiego. Niską ceną energii oferowanej przez KESH w dalszym ciągu będą mogły się cieszyć zarówno albańskie rodziny, jaki i mali i więksi przedsiębiorcy.

Albania wytwarza średnio 4,2 – 4,5 mld kWh rocznie, a w ciągu ostatniej dekady produkcja wahała się od 2,1 do 7,7 mld kWh. Tak duże różnice są wynikiem wynikają m.in. ze zmiennego poziomu opadów oraz nieudanego systemu zarządzania elektrownią na rzece Drin.

 

Źródło: Gazeta Shqip

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE