Home / Bałkany / Albania / Albania musi bronić praw osób nieheteroseksualnych – RE

Albania musi bronić praw osób nieheteroseksualnych – RE

Albania musi poprawić sytuację przestrzegania praw osób nieheteroseksualnych i skuteczniej zapobiegać ich dyskryminacji, apeluje Rada Europy. We wszystkich krajach bałkańskich, w tym w Albanii, średnia odsetek homoseksualistów waha się w granicach 5-8%, wynika ze sprawozdania Komisarza ds. Praw Człowieka przy Radzie Europy Dennisa Van der Veur, informują albańskie portale informacyjne.

Jest to dość wysoka liczba porównując ją chociażby do Polski, gdzie społeczność LGBT szacuje się na około 5%.

Jednym z 12 priorytetów Komisji Europejskiej – warunków dla postepu na drodze integracji Albanii z Unią – jest poszanowanie praw człowieka, i co za tym idzie niedyskryminacji osób o odmiennej orientacji seksualnej.

W Albanii homoseksualiści cały czas spotykają się z uprzedzeniami i werbalną przemocą, zarówno w domu, jak i w szkole i w pracy. Z tego powodu Rady Europy rozpoczęła projekt z rządem albańskim w celu wypracowania skutecznych środków walki z dyskryminacją.
Niestety nie tylko Albania ma problem z akceptacją ludzi o odmiennej orientacji seksualnej. Według Rady Europejskiej dziewięć państw UE nadal w pełni nie chroni społeczności LGBT, a większość łamanych przepisów dotyczy równości płci.

Tekst: gazetatema.net, balkanweb.com, tłum. i red. Ewa Kolwaga

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE

Mam 1 uwagę i 4 pytania…
Pkt. 1. Nie da się wymusić prawem akceptacji. Można wymusić „tolerancję”, która oznacza nie mniej, nie więcej, że osoba tolerancyjna coś „cierpliwie znosi”.
Pkt. 2. Kto powiedział, że trzeba akceptować homoseksualizm i jaki podał dowód tej tezy? Kto powiedział, że akceptacja stanu utrudniającego przetrwanie gatunku, którego manifestacja godzi w dobry smak większej części społeczeństwa jest w jakimkolwiek stopniu efektywną i przynoszącą pozytywne skutki.
Pkt. 3. Czy w Albani osoby homoseksualne nie mogą zawrzeć związku małżeńskiego na tych samych zasadach co osoby heteroseksualne?
Pkt. 4. Czy można się spotykać z dyskryminacją nie informując wcześniej innych o swojej orientacji seksualnej?
Pkt. 5. Czy rzekoma „ochrona środowisk LGBT” ma na celu scedowanie na nich większej liczby praw, niż posiadają dziś osoby heteroseksualne i umniejszenie rangi słowa „małżeństwo”?

Z góry dziękuję każdemu, kto zechciałby odpowiedzieć przynajmniej na jedno…