Home / Bałkany / Albania / Albania na 100-lecie niepodległości: logo już jest, kolejne atrakcje w drodze

Albania na 100-lecie niepodległości: logo już jest, kolejne atrakcje w drodze

Wybrano logo tegorocznych obchodów 100. rocznicy niepodległości Albanii, dla uczczenia jubileuszu planowany jest również rocznicowy pomnik, order „100-lecia niepodległości Albanii” i nowe popiersia i pomniki w różnych miastach, jak zapowiedział premier Sali Berisha. Koszt planowanych obchodów nie jest jeszcze znany.

Komitet międzyministerialny nagrodził projekt kosowskiego projektanta i kuratora Zeniego Ballazhiego – dwugłowego orła w kształcie pochodni czy trofeum. Do decyzji pozostaje jedynie tekst poniżej logo: czy będzie to po prostu „Niepodległość” (alb. Pavarësi) czy „100 lat niepodległości Albanii” (alb. 100 vjet Pavarësi e Shqipërisë).

W otwartym konkursie na logo obchodów jubileuszu brało udział 24 projektów.

Dla uczczenia rocznicy powstanie również pomnik, którego projekt wyłoniony zostanie w kolejnym konkursie, ustanowione zostanie specjalne odeznaczenie i order „100-lecia niepodległości Albanii”, oraz pojawią się nowe popiersia i pomniki bohaterów narodowych, potwierdził Berisha. Tirana przykładowo ma wzbogacić się o pomnik Ismaila Qemalego, Zogu I, oraz Hasana Prishtiny.

Premier zobowiązał również Ministerstwo Obrony do sprowadzenia do kraju prochów króla Zogu I, a Ministerstwo Kultury i Sportu – do organizacji turnieju „100-lecia niepodległości” w piłce nożnej z drużynami od Mitrovicy do Gjirokastry.

Planowany koszt obchodów nie został jeszcze oszacowany, a o wycenę wszystkich wydarzeń zaapelował do komitetu rocznicowego minister finansó Ridvan Bode.

 

Tekst: Panorama, tłum. i red. Marta Kołczyńska

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE