Home / Bałkany / Albania / Albania nie radzi sobie z zimą

Albania nie radzi sobie z zimą

Nie ma komu zebrać darów, koordynować ani rozdawać – służby państwowe nie są w stanie sprawnie zarządzać nawet darami ofiarowanymi przez solidarnych mieszkańców i przedsiębiorców. Alternatywny system zarządzania kryzysowego powołała opozycyjna Partia Socjalistyczna, a prezydent apeluje o współpracę administracji centralnej i samorządowej.

We wtorek przedsiębiorcy zrzeszeni w organizacji Biznes Albania zebrali w Tiranie najniezbędniejsze przedmioty dla mieszkańców uwięzionych w domach przez śnieg na północy kraju. Paczek tych zawierających żywność i ubrania nie miał jednak kto zebrać i przetransportować – poinformowane zawczasu władze wysłały na miejsce zbiórki jeden niewielki samochód i jedną osobę (kierowcę). Ostatecznie wszystkim zajęli się sami biznesmeni.

To nie jest odosobniony przypadek – podobnie słabo zorganizowane są transporty żywności z rezerw państwowych. Brakuje środków transportu oraz personelu do zajęcia się pomocą dla potrzebujących regionów.

Porażkę rządu w starciu z pogodą i jej skutkami wykorzystuje opozycyjna Partia Socjalistyczna, która stworzyła własny system zarządzania kryzysowego z punktami informacyjnymi w poszczególnych regionach, organizuje również zbiórki darów.

Równocześnie lider socjalistów Edi Rama zapowiedział udział koalicji w pracach parlamentarnych dotyczących pilnych środków radzenia sobie ze śnieżycami, a także w opracowaniu średnio- i długoterminowych strategii.

Na bieżąco sytuację śledzi również prezydent Bamir Topi, który osobiście rozmawiał z szefami samorządów w regionach dotniętych burzami śnieżnymi, dowództwem sił zbrojnych i obrony cywilnej.

Topi zaapelował o współpracę między wszystkimi organami władzy państwowej, siłami politycznymi i instytucjami, i zwrócił się także o pomoc do biznesu, w tym do firm telekomunikacyjnych o zapewnienie łączności z zasypanymi regionami.

Dotychczas w Albanii z powodu złej pogody na północy kraju zmarło osiem osób. Wiele dróg jest zablokowanych w regionach Malësi e Shkodrës, Pukë, Tropojë, Has, Kukës, okręgu miasta Dibër, ale również na południu i w centrum: m.in. w okolicach Elbasanu i Korçy. W kilku regionach – w tym w Theth – leżą nawet trzy metry śniegu. Setki wsi jest odciętych od świata.

 

Tekst: Gazeta Shqip, Panorama, Top Channel, tłum. i red. Marta Kołczyńska

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE