Home / Bałkany / Albania / Albania–Niemcy: Koniec z podwójnym opodatkowaniem

Albania–Niemcy: Koniec z podwójnym opodatkowaniem

Źródło: scantv.com

Począwszy od 1 stycznia przyszłego roku albańscy biznesmeni działający w Niemczech i niemieccy przedsiębiorcy prowadzący działalność w Albanii nie będą opodatkowani w dwóch krajach. Na mocy porozumienia, zawartego 23 grudnia w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Albanii, będą rozliczać się z fiskusem już tylko w jednym kraju.

Zasada unikania podwójnego opodatkowania została określona w umowie podpisanej między wicepremier i ministrem spraw zagranicznych Edmondem Haxhinasto i ambasadorem Niemiec w Tiranie Carolą Müller-Holtkemper.

Porowumienie to jest krokiem na drodze zacieśniania współpracy gospodarczej między obydwoma krajami, powiedział Haxhinasto po podpisaniu dokumentu.

– Niemcy są bardzo ważnym partnerem dla Albanii i jednym z największych darczyńców dla naszego kraju – dodał.

Postanowienia umowy określają, jak uniknąć podwójnego opodatkowania dając prawo do opodatkowania niektórych dochodów tylko przez jedno państwo. Ponadto, umowa przewiduje, że w niektórych przypadkach dochody uzyskane z podatków płaconych przez przedsiębiorców w obydwu krajach powinny być odpowiednio podzielone między dwa państwa.

Holtkemper podkreśliła, że porozumienie to pozwoli przedsiębiorcom wybrać kraj, w którym zapłacą podatek. Jest ona przekonana, że niemieccy biznesmeni wybiorą Albanię, w której stawka podatku liniowego wynosi 10%.

​​Albania ma wielki potencjał rozwoju na wszystkich rynkach regionalnych, a podpisana umowa odgrywa ważną rolę w pobudzeniu handlu i stosunków gospodarczych między obydwoma krajami, tworząc kompleksową podstawę prawną opodatkowania osób fizycznych i prawnych, dodała ambasador Niemiec.

 

Tekst: scan-tv.com, tłum. i red. Monika Jamroży

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE