Home / Bałkany / Albania / Albania: Nowa ustawa akcyzowa – wzrośnie cena alkoholu

Albania: Nowa ustawa akcyzowa – wzrośnie cena alkoholu

Od lipca Albanię czekają podwyżki cen używek, wynika z rządowego projektu ustawy akcyzowej. Akcyza na napoje alkoholowe ma wzrosnąć o 20%, a wyższe będą też stawki dotyczące kawy i tytoniu, informuje TV Scan.

Zmiana dotyczy też podstawy naliczania akcyzy, której wysokość będzie zależała od zawartości czystego alkoholu w napoju, a nie – jak dotychczas – objętości trunku.

Według nowej ustawy, od każdego tysiąca papierosów importer lub eksporter będzie musiał zapłacić ALL 3500 (EUR 25). Dotychczas za podstawę naliczania podatku służyła liczba paczek, które zawierają jednak różną liczbę papierosów, od 10 nawet do 25, chociaż większość – 20 szt. Wzrost akcyzy na te produkty odbije się rzecz jasna bezpośrednio na cenach detalicznych.

Z cła zwolnione zostanie z kolei m.in. paliwo używane w statkach rybackich, oraz bio-paliwa, a także – jak to jest już teraz – gaz ziemny oraz inne węglowodory wykorzystywane jako paliwa.

Jednocześnie opakowania z tworzyw sztucznych lub szkła usunięte zostaną z listy akcyzowej i objęte zostaną podatkiem środowiskowym.

Nowa ustawa przewiduje również zwiększenie kar, dla unikających płacenia akcyzy. W przypadku stwierdzenia naruszeń ustawy wartość grzywny wahać się będzie między ALL 1 mln (EUR 7,14 tys.) a ALL 1 mld (EUR 7,14 mln).

Projekt ustawy został przedstawiony parlamentowi, a jego głosowanie planowane jest na 19 kwietnia. W przypadku zatwierdzenie, nowe przepisy obowiązywać będą od 1 lipca bieżącego roku.

 

Źródło: TV Scan

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE