Home / Bałkany / Albania / Albania: Nowa zielona Tirana

Albania: Nowa zielona Tirana

W Tiranie pojawią się nowe tereny zielone, a istniejące skwery i parki zostaną wysprzątane i uporządkowane, wynika z planu urbanistycznego stolicy przygotowanego przez specjalną komisję w merostwie. Zieleń, a także usprawnienie komunikacji samochodowej i transportu publicznego, mają poprawić nienajlepszą jakość powietrza w mieście.

– Chcemy aby Tirana stała się bardziej zielona. Uzgodniliśmy jasną wizję parków i terenów zielonych w obrębie miasta. Oprócz ochrony i zadbania o już istniejące, planujemy także zazielenienie silnie zurbanizowanych dzielnic – mówił prezydent Tirany Basha chwaląc komisję za wykonaną pracę. – Ważne jest, że w przeprowadzonych dyskusjach nie skupiliśmy się jedynie na stawianiu nowych budynków, ale udało nam się uzgodnić spójną strategię działań i rozwoju.

Przewodniczący komisji Flamur Kuçi przedstawił kilka przykładów planowanych zmian i uregulowań:

– Poprzez zazielenienie zachodniej części Tirany i wykorzystanie zbiornika wodnego Kashari stworzy się „zielone płuco” Tirany,

– Obecne parki miejskie – Parku i Liqenit oraz Parku i Farkës – zostaną lepiej zagospodarowane,

– Rozbudowane zostanie Miasteczko Studenckie,

– Wykorzystany zostanie potencjał jeziora w parku Paskuqani na północy miasta,

– Wydzielona zostanie strefa ekonomiczna wzdłuż drogi Tirana – Durrës.

Granice administracyjne stolicy nie zostaną zmienione, ale poszczególne dzielnice czeka pewna przebudowa, a przedmieściom nadany zostanie charakter lokalnych centrów.

Wraz z planem zagospodarowania przestrzennego przedstawiono również schemat systemu transportu publicznego, który umożliwi sprawne przemieszczanie się po mieście.

 

Nowy plac Skenderbega oczyścił powietrze

Ponowne oddanie do użytku placu Skanderbega w centrum Tirany nie tylko zakończyło wielomiesięczny chaos komunikacyjny, ale przyczyniło się do istotnej poprawy jakości powietrza w stolicy, uważają eksperci ds. zdrowia publicznego. Z ostatnich pomiarów wykonanych przez Instytut Zdrowia Publicznego wynika, że poziom zanieczyszczenia powietrza spadł o 30%.

Problem smogu był znany od ośmiu lat, jednak do niedawna samorządy nie były w stanie zaproponować sensownego rozwiązania. Rok temu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła o alarmująco wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza.

– Według raportów Ministerstwa Zdrowia i Światowej Organizacji Zdrowia poziom dwutlenku węgla w Tiranie zmalał o 37%, a pyłów powodujących choroby nowotworowe o 22%. Mimo tej poprawy rząd powinien kontynuować działania mające na celu dalszą poprawę jakości powietrza – powiedział minister zdrowia Bardh Spahia podkreślając, że zanieczyszczone powietrze odbija się na zdrowiu mieszkańców i długości życia.

 

Tekst: panorama.com.al, tłum. i red. Piotr Zawodniak

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE