Home / Bałkany / Albania / Albania: Nowe prawo akcyzowe i rejestracja domowej rakiji

Albania: Nowe prawo akcyzowe i rejestracja domowej rakiji

Tirana| 4 grudnia 2011 r.

 

Rejestracja kotłów do domowej produkcji rakiji i limity na wwóz kawy – m.in. takie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy akcyzowej przesłana przez Ministerstwo Finansów do parlamentu.

Każdy, kto ma u siebie w domu kocioł do robienia rakiji będzie musiał ją zarejestrować do 1 lipca przyszłego roku, lub ryzykować karę w wysokości 1500 euro. To samo dotyczy produkcji wina.

Choć prawo nie zakazuje domowej produkcji alkoholu, nakłada szereg ograniczeń. Rakija lub wino może być przeznaczone tylko do własnej konsumpcji, i maksymalnie tysiąc litrów rocznie. Każdy litr ponad limit musi być zgłoszony i należy zapłacić od niego akcyzę – 100 leków za litr. Podobna stawka będzie obowiązywać w przypadku deklaracji produkcji na sprzedaż.

Wina z kolei będzie można wyprodukować do dwóch tysięcy litrów w ciągu roku, pod warunkiem, że przeznaczone będzie na własne potrzeby i nie trafi na rynek. W przeciwnym wypadku będzie trzeba produkcję zgłosić i zapłacić akcyzę, której stawka wynosi aktualnie od 20 do 35 leków za litr w zależności od wielkości producenta.

Niezgłoszenie produkcji zagrożone jest grzywną w wysokości do 200 tys. leków (niecałe 1500 euro). Dotychczas prawo regulowało jedynie sprzedaż alkoholu przez licencjonowane zakłady oraz produktów importowanych. Nowelizacja ma na celu objęcie kontrolą również produkcji domowej, bardzo rozpowszechnionej w Albanii. W istocie domowa rakija stanowi większość krajowej konsumpcji tego trunku, również w barach i restauracjach. W ostatnich latach zaczęły nawet powstawać punkty skupu surowca, głównie winogron, w których zaopatrują się domowi wytwórcy.

Mimo nowelizacji prawa wątpliwym jest, żeby obowiązek rejestracji sprzętu do pędzenia rakiji, co zwykle odbywa się w piwnicach czy garażach, był powszechnie przestrzegany.

 

Duty-free

Inne zmiany dotyczą limitu wartości lub ilości bezcłowego wwozu określonych produktów z krajów Unii Europejskiej do Albanii. Oprócz wyrobów tytoniowych i mocnych alkoholi lista obejmie również piwo (do 10 l) i kawę (do 3 kg). Granica wartości produktów przywożonych do Albanii z pominięciem procedury celnej wynosi teraz 45 tysięcy leków (ok. 320 euro) dla osoby dorosłej i połowę dla osób do 15. roku życia. Powyżej tej wartości należy zapłacić cło wg stawki 2%, a także VAT i – w przypadku m.in. papierosów, alkoholu i kawy – akcyzę.

 

Limity towarów zwolnionych z opłat:

– 200 papierosów / 100 cygar / 250g tytoniu

– 10l piwa

– 1l alkoholu powyżej 22% / 2l alkoholu poniżej 22%

– 3kg kawy

Osoby poniżej 18. roku życia nie mogą wwozić alkoholu, a młodsi niż 15 lat – wyrobów tytoniowych.

 

Tekst i zdjęcie: Shekulli, tłum. i red. Marta Kołczyńska

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE