Home / Bałkany / Albania / Albania: Nowego prezydenta być może poznamy wieczorem

Albania: Nowego prezydenta być może poznamy wieczorem

Albański parlament wciąż nie może osiągnąć porozumienia w sprawie wyboru nowej głowy państwa. Parlament zbierze się w tym celu po raz czwarty o godz. 17.00, jednak szanse na konsensus są niewielkie.

Zgodnie z Konstytucją czwarta próba wyboru prezydenta nie wymaga już większości kwalifikowanej 3/5 głosów. W poprzednich podejściach 31 maja oraz 4 i 8 czerwca rząd odstąpił od oficjalnego zgłoszenia kandydatów, ponieważ proponowany przez premiera Saliego Berishę sędzia Trybunału Konstytucyjnego Xhezair Zaganjori nie uzyskał poparcia opozycyjnej Partii Socjalistycznej.

Zaproponowany w poniedziałek rano kandydat rządzącej koalicji ekonomista i były minister handlu (1992-1993) Artan Hoxha nie uzyskał poparcie opozycji, i wycofał się z ubiegania o najwyższy urząd w państwie.

Następnie koalicja zgłosiła Bujara Nishaniego, obecnego ministra spraw wewnętrznych (od 2011 kiedy zastąpił na tym stanowisku przenoszącego się do merostwa Tirany Lulzima Bashę) i byłego ministra sprawiedliwości (2009-2011).

Lider drobnej Partii dla Sprawiedliwości, Integracji i Jedności (Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet, PDIU) Vangjel Dule doradza tymczasem, żeby opozycja zgłosiła kandydaturę Fatosa Nano, ekonomisty i byłego trzykrotnego premiera (w 1991 oraz w latach 1997–1998 i 2002–2005).

Biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia dotyczące prób współpracy i jej późniejszej efektywności między Partią Demokratyczną i Socjalistami, i mając w pamięci spory polityczne z ostatnich lat, konsensualne wyłonienie prezydenta wydaje się mało prawdopodobne mimo licznych apeli przedstawicieli społeczności międzynarodowej, w tym ambasadorów w Tiranie.

 

Źródło: Top Channel

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE