Home / Bałkany / Albania / Albania: Nowy Demokratyczny Oddech świeżości w albańskiej polityce

Albania: Nowy Demokratyczny Oddech świeżości w albańskiej polityce

W poniedziałek oficjalnie działalność rozpoczęła nowa partia, o wiele mówiącej nazwie Nowy Demokratyczny Oddech (Fryma e Re Demokratike, FRD). Ugrupowanie stanowi szansę – według założycieli – dla Albanii na nadrobienie zaległości i zaniedbań transformacji, a co ważniejsze – choć już nieoficjalnie – również dla prezydenta na polityczny come back po zakończeniu jego kadencji latem br.

– Profil ideologiczny Nowego Demokratycznego Oddechu będzie centroprawicowy, uosobienie ideałów liberalnych – mówił szef Komitetu Założycielskiego Gazmend Oketa, były minister obrony w rządzie Saliego Berishy (2008-2009) i poseł, który wystąpił w lutym z rządzącej Partii Demokratycznej (PD).

FRD będzie reprezentować albańską klasę średnią, i będzie dążyła do nadrobienia zaległości i zaniedbań ostatnich 20 lat transformacji, i stworzenia  warunków do swobodnego rozwoju osobowości mieszkańców w oparciu o szacunek dla prawa, zasady honorowej konkurencji i ludzkiej solidarności, dodał.

– Warstwa ta [średnia – przyp. red.] nie posiada należnej reprezentacji – tłumaczył Oketa. – Obie partie, PD i PS [opozycyjna Partia Socjalistyczna – przyp. red.] powstały przed wykształceniem się tej warstwy, i nie wychodziły jej naprzeciw, ale hamowały jej rozwój.

Priorytetem FRD ma też być młodzież, najcenniejszy skarb dzisiejszej Albanii.

Nowa partia ma odejść od obowiązujących standardów partii wodzowskich, i sprawowanie funkcji prezesa do dwóch kadencji.

Oprócz Okety w skład komitetu założycielskiego weszli m.in. byli posłowie PD Aleksandër Biberaj, Sali Shehu i Saimir Shehri. Na spotkaniu obecny był też m.in. Besnik Mustafaj, obecny członek Rady Narodowej Partii Demokratycznej, oraz grupa sympatyków, głownie młodych.

Działalność Komitetu Założycielskiego ma zakończyć się jesienią Kongresem Założycielskim, podczas którego przyjęty zostanie program partii i wybrane jej kierownictwo.

Najciekawszym obecnie pytaniem jest to o rolę prezydenta Bamira Topiego w nowym ugrupowaniu. Założyciele FRD milczą, jednak w Tiranie przynajmniej od kilku miesięcy wszystkie ptaszki ćwierkały o politycznych planach Topiego, którego kadencja kończy się – w samą porę – w lipcu 2012 r.

Prezydent Topi zapowiedział ostatnio, że zamierza wrócić do polityki ze świadomością, że powrót do Partii Demokratycznej, z której się wywodzi, jest dla niego zamknięty.

 

Źródło: Vizion Plus, Top Channel, Panorama, Shekulli

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE