Home / Bałkany / Albania / Albania: Nowy model ubezpieczeń samochodowych

Albania: Nowy model ubezpieczeń samochodowych

Stawki ubezpieczeń samochodowych już niedługo będą kalkulowane na podstawie szacowanego prawdopodobieństwa wypadku, zapowiada Komisja Nadzoru Finansowego (Autoriteti i Mbikqyrjës Financiare, AMF).

AMF we współpracy z Bankiem Światowym pracuje nad nowym i jednolitym modelem obliczania opłat za ubezpieczenia samochodowe. Zmiany zakładają wprowadzenie zróżnicowania wysokości składek ze wzgędu m.in. na wiek i stan pojazdu, pojemność silnika, historię wypadkową kierowcy czy region geograficzny, w którym samochód jest najczęściej używany.

AMF zapowiada, że zmiany te pozwolą na unormowanie zachwianej sytuacji rynku ubezpieczeń, obniżenie cen i poprawę ochrony interesów konsumentów. Prace nad reformą rozpoczęły się we wrześniu zeszłego roku i mają zakończyć się w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

– Kierowca, który ma nowy i sprawny samochód, nie powinien płacić tyle, co posiadacz starszego  samochodu – tłumaczył przedstawiciel AMF. – Mieszkaniec Tirany, miasta, gdzie duży ruch stwarza większe ryzyko stłuczki, nie może płacić tyle samo, co osoby mieszkające w mniejszych miasteczkach lub na wsi, gdzie natężenie ruchu jest o wiele mniejsze, i podobnie ostrożny kierowca, który jeździ według przepisów będzie płacił stosunkowo mniej niż kierowca z brakiem wyobraźni i kolekcją wykroczeń.

Rynek ubezpieczeniowy od początku bieżącego przeżywa załamanie. Od lutego ceny ubezpieczeń poszły w górę dwu-, a niekiedy trzykrotnie. Firmy ubezpieczeniowe twierdzą, że wcześniejsze opłaty były za niskie i nie pozwalały wypłacać należnych ubezpieczeń. Wcześniejszy, nagły spadek cen ubezpieczeń komunikacyjnych był efektem zniesienia urzędowych stawek minimalnych i walki cenowej. Szybko okazało się jednak, że stawki te nie zapewniają pokrycia wypłat odszkodowań.

Dodatkowo, mimo że zyski firm ubezpieczeniowych sięgają dziesiątek milionów euro rocznie, bardzo często występują trudności z uzyskaniem odszkodowania w razie wypadku. Z tego powodu AMF planuje wprowadzić dla ubezpieczycieli obowiązek utrzymywania odpowiednich rezerw pieniężnych.

 

Źródło: Gazeta Shqip, MAPO, Panorama, Shekulli

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE