Home / Bałkany / Albania / Albania: Nowy nowoczesny terminal w porcie Durrës

Albania: Nowy nowoczesny terminal w porcie Durrës

W porcie Durrës powstał nowy terminal wybudowany w zgodzie z międzynarodowymi standardami. Jego głównym celem jest zapewnienie komfortu i sprawnej podróży milionom ludzi, którzy każdego roku będą się przez niego przewijać. Terminal oferuje bardzo dogodne warunki i usługi takie jak kawiarnie, wózki bagażowe, możliwość odprawy online, punkty informacyjne i wiele innych.

Cały kompleks kosztował około 22 milionów euro i powstał jako jedna z wielu realizowanych od 2006 roku inwestycji w porcie Durrës , których łączny koszt wyniósł 60 milionów euro. Ich realizacja ma pomóc sprostać rosnącym potrzebom transportowym, handlowym i turystycznym Albanii. Przez wiele lat turyści przybywający, na przykład, z Włoch napotykali trudności z powodu niewielkiej przepustowości małego terminalu i braku usprawnień technicznych. By usprawnić transfer postawiono 10 bramek kontrolnych dla pasażerów, 36 stanowisk dla zmotoryzowanych i 12 przeznaczonych dla ciężarówek.

W ciągu ostatnich 6 lat nie tylko port, ale całe miasto Durrës cieszyło się szczególnym zainteresowaniem rządu, który przeznaczył wiele funduszy na jego rozwój. Jak podaje ministerstwo robót publicznych zadbano o rozwój sieci dróg miejskich i wiejskich w regionie, wybudowano 62 szkoły, 107 ośrodków zdrowia oraz wykonano prace nad poprawą systemu zaopatrzenia wody i kanalizacji. Miasto daje dobre warunki dla rozwoju przedsiębiorczości i jest obecnie na drugim miejscu po Tiranie pod względem ilości zakładanych firm.  

Źródła: MAPO, Bota Sot

About Piotr Zawodniak

KOMENTARZE