Home / Bałkany / Albania / Albania: Nowy rok, nowe podatki, droższa benzyna

Albania: Nowy rok, nowe podatki, droższa benzyna

Od 1 stycznia 2012 r. wzrosną stawki opłat od użytkowania samochodów do ALL 7 z aktualnych ALL 5, co odbije się wkrótce na cenie benzyny na stacjach – wzrosną o min. ALL 2,4/l (z VAT). Nowe stawki celne na paliwa i opłata od użytkowania samochodu w cenie benzyny zastąpiły stary system opłat z cłem importowym na samochody i ryczałtowymi opłatami rocznymi.

Od lipca, kiedy wprowadzono nową opłatę od użytkowania samochodów wliczoną w cenę paliwa ALL 5/l (ALL 6 z VAT), ceny wzrosły o przynajmniej ALL 25/l. W listopadzie z kolei podwyżki wynikały z wzrostu cen na rynkach światowych. W sumie to największe podwyżki w ostatnich latach, wliczając nawet kryzysowy na rynku paliw rok 2007.

Teoretycznie sprzedawcy paliw mogą posiadać rezerwy na max. 90 dni, ale praktyka ostatnich miesięcy pokazała, że podwyżki następują od momentu wejścia w życie podwyższonych podatków.

Litr oleju napędowego kosztuje teraz średnio ALL 180 (EUR 1,29), a benzyny – ALL 183 (EUR 1,31), z pewnymi różnicami zależnie od regionu i stacji benzynowej. Najdrożej jest w Tiranie, gdzie za olej napędowy trzeba płacić do ALL 185/l i do ALL 186/l za benzynę.

Wzrost cen paliw nie może z kolei nie odbić się na cenach transportu, a w konsekwencji produktów i usług w ogóle.

Opłata za użytkowanie to tylko jeden z narzutów na cenę paliw; do tego dochodzi akcyza w wysokości ALL 37/l, i 20% VAT-u od całości. Tak więc z ALL 80-85/l, bo tyle kosztuje paliwo trafiające do oclenia, robi się ok. ALL 150/l, a trzeba jeszcze uwzględnić opłatę portową, opłata dla Centralnego Inspektoratu Technicznego (IQT), opłatę od emisji dwutlenku węgla.

Wliczona w cenę paliwa opłata za użytkowanie samochodu – dodatkowe ALL 8,4/l – ma przynieść budżetowi ALL 6 mld (EUR 43 mln) w 2012 r.

 

Tekst: Shekulli, tłum. i red. Marta Kołczyńska

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE