Home / Bałkany / Albania / Albania: Otoczenie gospodarcze odstrasza inwestorów w energetykę

Albania: Otoczenie gospodarcze odstrasza inwestorów w energetykę

Złe procedury przetargowe, niekorzystne warunki inwestycyjne i rynkowe oraz słaba kondycja albańskiej energetyki są powodem niepowodzenia, jakim zakończył się przetarg prywatyzacyjny czterech elektrowni wodnych, wynika z informacji Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Energetyki (Ministria e Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës, METE).

Termin składania ofert na prywatyzację elektrowni wodnych Bistrica 1 i Bistrica 2 upłynął 10 września, a na dwie kolejne – Shkopet i Ulëz w dniu 13 września. Zainteresowane zakupem firmy nie złożyły jednak pełnych ofert, lecz wnioski o poprawę procesu przetargowego oraz funkcjonowania rynku energetycznego w Albanii, powiedział wiceminister gospodarki Sokol Dervishaj.

Wnioski zainteresowanych inwestorów dotyczą przede wszystkim relacji elektrowni z państwową Albańską Korporacją Energetyczną (KESH), a także sposobem produkcji, sprzedaży i przesyłu energii, mówił Dervishaj.

Ponadto inwersotrzy mieli zwrócić się o więcej czasu na przygotowanie ofert i omówienie warunków finansowania z bankami, wynika z komunikatu prasowego Ministerstwa Gospodarki, które zadeklarowało „poważne rozważenie tych wniosków” i „szybkiego podjęcia decyzji w sprawie ponownego ogłoszenia przetargu.”

Prywatyzacji elektrowni w ogóle sprzeciwia się tymczasem opozycja, która upatruje w niepowodzeniu przetargu zmowy inwestorów w celu obniżenia ceny.

– Wycofajny je [elektrownie – przyp.red.] natychmiast ze sprzedaży, żeby majątek narodowy nie był wyprzedawany za bezcen – powiedział poseł opozycyjnej Partii Socjalistycznej Erjon Braçe.

– Podejrzewamy skoordynowane działanie wszystkich [niedoszłych – przyp.red.] oferentów, z jasnym celem, żeby jak najwięcej zyskały na prywatyzacji – ciągnął Braçe.

To już druga zakończona niepowodzeniem próba sprzedaży elektrowni. Pierwszy przetarg z 13 maja został anulowany, ponieważ jedyne oferty spełniające wymogi formalne przewidywały cenę sprzedaży ok. EUR 80 mln, czyli o wiele mniej niż oczekiwał rząd. Łączną wartość elektrowni szacuje się na EUR 250 mln według informacji portalu Panorama, i EUR 100-150 mln według Gazeta Shqip. Łączna moc elektrowni to 76 MW.

Bieżący przetarg miał odbyć się 10 lipca, lecz został przełożony na wrzesień na prośbę zainteresowanych podmiotów.

 

Źródło: TV Scan, Panorama

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE