Home / Bałkany / Albania / Albania otrzyma EUR 81 mln funduszy przedakcesyjnych na reformy i modernizację infrastruktury

Albania otrzyma EUR 81 mln funduszy przedakcesyjnych na reformy i modernizację infrastruktury

Albania otrzyma EUR 81 mln w ramach pomocy przedakcesyjnej UE m.in. na reformy wymiaru sprawiedliwości, administracji publicznej, oraz zwalczanie przestępczości zorganizowanej, a także na modernizację infrastruktury drogowej i wodociągów, poinformował komisarz ds. rozszerzenia Štefan Füle.

Fundusze unijne zostaną uzupełnione kwotą EUR 15 mln z albańskiego budżetu.

Środki zostaną udostępnione Albanii w ramach Instumentu Pomocy Przedakcesyjnej (IPA) Unii Europejskiej, i zostaną przeznaczone m.in. na nowe budynki sądów, poprawę działalności policji, a także budowę obwodnicy Rrogozhinë, modernizację kanalizacji i wodociągów w regionie Vlory, oraz rozwój turystyki.

W oświadczeniu Füle podkreślał bezpośredni związek między skutecznością albańskich reform i dostosowań, a kolejnymi zastrzykami  gotówki.

„Przez wiele lat Albańczycy pokazali silne poparcie dla członkostwa swojego kraju w Unii Europejskiej, wiedząc, że wraz ze zbliżaniem się Albanii do Unii Europejskiej ich życie będzie lepsze,” napisano w oświadczeniu.  „Postępy na tej drodze zależą od zdolności Albanii do osiągania celów i wdrażania reform, a Unia Europejska jest zdecydowana pomóc Albanii na tej drodze.”

 

Źródło: Shekulli, Europa.eu

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE