Home / Bałkany / Albania / Albania: Ożywienie w kredytowaniu biznesu w maju, konsumenci coraz ostrożniejsi

Albania: Ożywienie w kredytowaniu biznesu w maju, konsumenci coraz ostrożniejsi

Wartość nowych kredytów dla przedsiębiorstw wzrosła w okresie styczeń-maj br. o 11% r/r, jednak w przypadku kredytów indywidualnych spadła o 26,5% r/r, wynika z danych Banku Albanii. Ogółem przyrost kredytów w pierwszych pięciu miesiącach roku zwiększył się o 4% r/r i wyniósł ALL 105 mld (EUR 750 mln).

Sytuacja w sektorze przedsiębiorstw wygląda jeszcze lepiej, jeśli spojrzeć na dane miesięczne. W maju br. udzielono o 21% więcej nowych kredytów r/r i aż o 40% więcej niż w kwietniu.

Tymczasem spadek wartości nowych kredytów dla osób fizycznych wyniósł w maju prawie 30% r/r do ALL 2,9 mld (EUR 20,7 mln),, chociaż miesiąc od miesiąca zanotowano wzrost o 11%.

Można przypuszczać, że widoczne ożywienie akcji kredytowania biznesów jest konsekwencją marcowej obniżki stóp procentowych, w tym stopy referencyjnej do 4,25%. Jej celem – jak tłumaczył wówczas prezes Banku Albanii Ardian Fullani – było stymulowanie aktywności gospodarczej w warunkach niskiej inflacji.

W przypadku kredytów indywidualnych górę bierze zaś chyba jednak ostrożność i marne nastroje konsumenckie w dodatku do utrzymującej się trudnej sytuacji na rynku pracy.

 

Ożywienie w budownictwie i energetyce

W podziale na branże widać ożywienie szczególnie w budownictwie, które zanotowało w maju dwukrotny wzrost zarówno r/r, jak i m/m, oraz w kategorii „produkcja i dystrybucja energii elektrycznej, gazu i wody,” która może pochwalić się jeszcze większymi wzrostami.

Równocześnie spadała wartośćnowych kredytów dla hoteli i restauracji (32% r/r i 65% m/m), czy dla rolnictwa (o 71% r/r i 20% m/m).

 

Wartość nowych kredytów w maju i w okresie styczeń-maj 2012 r. ogółem i według sektorów gospodarki

 

Źródło danych: bankofalbania.org

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE