Home / Bałkany / Albania / Albania: Pierwsze aresztowania za strzały podczas manifestacji 21.01.2011

Albania: Pierwsze aresztowania za strzały podczas manifestacji 21.01.2011

Aresztowano pierwsze trzy osoby w związku z wydarzeniami z 21 stycznia 2011 r., kiedy podczas antyrządowej manifestacji przed budynkiem Rady Ministrów zastrzelone zostały cztery osoby.

Dowódcy Gwardii Narodowej Ndre Prendiemu, jego kierowcy Margaritowi Kume i informatykowi z biura premiera Armando Kasajpwi postawiono zarzuty naruszenia porządku publicznego i nakazano areszt domowy mimo wniosku Prokuratury Generalnej o areszt tymczasowy.
Ndre Prendi jest podejrzany o zabicie jednej z czterech osób, które zginęły podczas starć przed siedzibą rządu. Prokuratura stwierdziła, że pocisk, który zabił Faika Myrtajta, został wystrzelony z pistoletu należącego do dowódcy. Podczas śledztwa ustalono również, że podczas zamieszek Prendi wystrzelił 11 pocisków w stronę tłumu, po czym zamienił się na magazynki ze swoim kierowcą Margaritem Kumą, aby ukryć ślady.
Armando Kesaj jest oskarżony o skasowanie nagrań z systemu komputerowego, na którym znajdował się zapis z 11 kamer rejestrujących przebieg wydarzeń.

Prokurator generalna Ina Rama oświadczyła dziś, że prokuratura wystąpił do parlamentu o odebranie immunitetu trzem posłom opozycyjnej Partii Socjalistycznej: Besnikowi Barajowi, Tomowi Doshi i Taulantowi Balla, aby można było objąć ich śledztwem.

W Parlamencie odbyła się debata na temat wydarzeń z 21 stycznia zeszłego roku, podczas krótej doszło do ostrej wymiany zdań między posłami partii rządzącej i opozycji.

Burzę wywołało wystąpienie posła Socjalistów Erion Braçe, który oskarżył rząd Salego Berishy o zabójstwo z premedytacją czterech niewinnych osób biorących udział w manifestacji atakując jednocześnie przewodniczącą parlamentu Jozefinę Topalli.

– Prawo do życia jest prawem obowiązującym do końca życia człowieka. Konstytucja Albanii zapewnia to prawo nawet kryminalistom.  W dniu 21 stycznia zostało zabitych czterech obywateli Albanii, którzy nie mieli tyle pieniędzy co Pani, cztery osoby, które miały takie samo prawo do życia, jak Pani dzieci. 21 stycznia ci czterej Albańczycy zostali zabici na środku bulwaru, zabici umyślnie. Tamte wydarzenia nie upoważniały do naruszania porządku ustanowionego przez Konstytucję – powiedział Braçe.
Przemówienie to wywołało dyskusję dotyczącą uzasadnienia dla użycia siły przez dowódcę Gwardii Narodowej w czasie zamieszek sprzed roku.

Edi Paloka poseł z Partii Demokratycznej z kolei powiedział, że wyłączną odpowiedzialność za wydarzenia na bulwarze 21 stycznia ponosi lider opozycji Edi Rama.

 

Tekst: botasot.info, balkanweb.com, top-channel.tv, tłum. i red. Ewa Kolwaga

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE